Relacje polsko-tureckie trwają już 600 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:34
W tym roku mija 600. rocznica zawarcia pomiędzy Polską a Turcją stosunków dyplomatycznych. Niewiele krajów może pochwalić się tak długą historią nieprzerwanego partnerstwa.
Audio
  • O historii stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, a także jej odbiciach w literaturze i sztuce (Czwórka/kontrkultura)
Widok na Taksim, jedną z głównych ulic Stambułu
Widok na Taksim, jedną z głównych ulic StambułuFoto: wikimedia.commons/fot. Bryce Edwards

- Nawet w okresach wojen na płaszczyźnie politycznej te stosunki utrzymywano - opowiada Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku. - I nawet jeśli czasem Turcja była nieprzyjacielem, zawsze pozostawała partnerem.

Jak przyznaje Wasilewska, Polacy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele tureckich słów wpletliśmy w nasz codzienny język.

Tymczasem, choć wielu naszych rodaków ten kraj fascynuje, wciąż - poza wybrzeżem, które jest celem podróży wakacyjnych Europejczyków - pozostaje on przez nas nieodkryty. W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie otwarto więc wystawę pt. "Mimar Sinan i jego wspaniałe czasy". Możemy tam zobaczyć m.in. portrety sułtanów, ich żon, a także miniatury obiektów architektonicznych, zaplanowanych przez mistrza Sinana, który do dziś inspiruje architektów na całym świecie.

A ci, którzy chcieliby poczytać na temat Turcji, jej historii i tradycji, powinni zaś sięgnąć po książkę "Stambuł. Wspomnienie i miasto" Orhana Pamuka. Mówi się o niej, że jest najbardziej literackim obrazem miasta, jaki można znaleźć w literaturze. Są to opisy ruin dawnego Imperium Osmanów i wspomnienie cieni tamtej świetności. 60-letni pisarz, Noblista z 2006 roku, cofa  się o pół wieku, by zatrzymać czas i pokazać to, czego już nie ma, a także, by zrozumieć dzieje własnej rodziny.

(kd)

Czytaj także

Antypody - podróż na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:30
To wyjątkowe miejsca na ziemi, które swym pięknem urzekają nie tylko turystów, ale też filmowców. W cyklu podróżniczym odkrywamy dla Was uroki Australii i Nowej Zelandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawał dookoła świata: Chiny, Wietnam i Wenecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 13:00
U nas karnawał trwa. Tymczasem są miejsca na świecie, gdzie jeszcze nie powitano Nowego Roku. W cyklu "Festiwale Świata" zabieramy Was do Wietnamu i Chin oraz na bal maskowy do Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Floryda - palmy, słońce i... aligatory

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:00
Floryda kojarzy się z bogatymi emerytami, którzy postanowili jesień swojego życia spędzić pod palmami, ale ten amerykański stan ma też sporo do zaoferowania turystom w każdym wieku.
rozwiń zwiń