Kobiety i mężczyźni czytają inne książki?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:00
Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową ponad 60% Polaków przyznaje, że w 2012 roku nie przeczytało żadnej książki. W grupie nieczytających przeważają mężczyźni.
Audio
  • Artur Kawa opowiada o literaturze i podziale na książki dla kobiet i mężczyzn (Konturówka/Czwórka)
Kobiety i mężczyźni czytają inne książki?
Foto: Glow Images/East News

Artur Kawa współtwórca kampanii "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" podjął się trudnej odpowiedzi na pytanie o literaturę kobiecą i męską.
- Kobiety czytają dużo więcej niż faceci, to smutne - mówi gość Czwórki. - Być może chodzi o to, że faceci większym stopniu poświęcają czas na pracę, a rozrywki są na dalszym planie. Kobiety, jak mówią statystyki, czytają głównie dla rozrywki i dla relaksu - dodaje.
Czwórkowy gość zakłada, że istnieje podział na literaturę kobiecą i męską, uważa, że lektury, w których przelewają się hektolitry krwi, to są te męskie. - Stereotypy tu wdzierają się w literaturę, wiadomo że faceci będą zaczytywać się, wg statystyk, w kryminałach, fantazy czy literaturze wojennej, a kobiety raczej wybierają literaturę piękną i wzniosłe czytadła - mówi gość "Konturówki". - Myślę, że tu pokutują kulturowe kalki, bo dziś wszyscy czytają wszystko - dodaje.
Statystyki mówią też, że mężczyźni chętniej sięgają po audiobooki, z których łatwiej niż z książki skorzystać np. prowadząc auto. Na niekorzyść kobiet wypadają też decyzje kapituły literackiej nagrody NIKE - od 1997 roku statuetka powędrowała zaledwie w ręce trzech pań.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Książka - najlepszy przyjaciel pasażera

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 12:20
"Dobry zwyczaj: pożyczaj, pożyczaj". I koniecznie się wymieniaj. Mowa oczywiście o bookcrossingu, który odważnie wkroczył do wagonów Polskich Kolei Państwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapraszamy do czytelni... wizualnej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 17:10
To miejsce dla osób, które są zainteresowane literaturą, praktykami miejskimi i architekturą. W niedzielę sprawdzimy na czym polega wyjątkowość Wizualnej Czytelni Nizio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aneta Jadowska i Dora nie poddają się łatwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:00
Aneta Jadowska pisze szósty, ostatni tom przygód Dory Wilk. Przyznaje, że stworzona przez nią bohaterka nosi wiele jej cech.
rozwiń zwiń