Sienkiewicz w Czwórce - Narodowe Czytanie "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 07:15
Trzecia edycja Narodowego Czytania poświęcona była dziełom Henryka Sienkiewicza. W przyszłym roku sięgniemy po "Lalkę" Bolesława Prusa. - To jest fantastyczna inicjatywa, jak najbardziej godna polecenia - ocenia aktor, Andrzej Grabowski. - A to, że przedsięwzięcie tak pięknie się rozwija, jest bardzo budujące.
Audio
  • Aktor, Andrzej Grabowski, opowiada o idei Narodowego Czytania (Czwórka/Narodowe Czytanie2014)
  • Narodowe Czytanie "Trylogii" w Słupsku (Czwórka/Narodowe Czytanie2014)
  • Narodowe Czytanie - uroczysta inauguracja w Ogrodzie Saskim (Czwórka/Narodowe Czytanie 2014)
  • Narodowe Czytanie "Trylogii" w Łodzi (Czwórka/Narodowe Czytanie2014)
  • Narodowe Czytanie "Tylogii" w Lublinie (Czwórka/Narodowe Czytanie2014)
  • Jan Peszek o udziale w Narodowym Czytaniu "Trylogii" (Czwórka/Narodowe Czytanie2014)
W filmie Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana wystąpili m. in. Izabella Scorupco i Michał Żebrowski. Premiera obrazu odbyła się w 1999 roku
W filmie "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana wystąpili m. in. Izabella Scorupco i Michał Żebrowski. Premiera obrazu odbyła się w 1999 roku Foto: mat. prasowe/Syrena RG

W wielu miastach naszego kraju czytano fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza – nowel, powieści, reportaży.

W Warszawie, w Ogrodzie Saskim, powstała specjalna scena, na której znani aktorzy przez przez około dwanaście godzin będą interpretowali "Potop" - drugą z powieści tworzących "Trylogię", opowiadającą o potopie szwedzkim z lat 1655-1660.

Polecamy nasz serwis specjalny: Narodowe Czytanie "Trylogii" >>>
Przeczytanie całej powieści Henryka Sienkiewicza trwałoby ponad pięćdziesiąt godzin, dlatego został przygotowany skrót dzieła. Dokonał tego Bronisław Maj - wybitny poeta, eseista, tłumacz, wykładowca uniwersytecki. Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką zainaugurowali czytanie.

Przeczytaj: Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji
W Narodowym Czytaniu w Warszawie udział wzięła plejada gwiazd - Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Jarosław Gajewski, Anna Seniuk, Piotr Cyrwus, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Olga Bołądź, Iza Kuna, Anna Próchniak.

Sprawdź też: Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter

Posłuchaj relacji naszych reporterów, którzy byli wszędzie tam, gdzie czytano "Trylogię".

Zobacz jak wyglądało Narodowe Czytanie 2013.

(mat.pras./pj/kul)

/
Komentarze1
aby dodać komentarz
pol20142014-09-06 16:48 Zgłoś
No może właśnie obecnie jak nigdy należy narodowo czytać "Potop", aby rodaków nieco emecjonalnie podbuchaćm, na wszelki wypadek. Co prawda nie Szwedów, ale Moskali trza bedzie zaniedługo po czaszkach prać!

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XIX wieku dziś nie byłby ulubieńcem prasy plotkarskiej. W życiu Sienkiewicza kontrowersji nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Trylogii" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 20:00
W sobotę 6 września Program Drugi Polskiego Radia włącza się w kolejną odsłonę ogólnopolskiego wydarzenia literackiego. W tym roku w ponad 1600 miejscach w całym kraju czytane będzie najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Holtz ceni łotrzyka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:47
W cyklu "Gorące strony" tym razem swoją ulubioną powieść opisała Paulina Holtz. Jej wybór z pewnością dla wielu będzie zaskakujący, bo aktorka wybrała "Shantaram" Gregorego Davida Robertsa. Pozycja ta nie doczekała się jak dotąd... polskiego tłumaczenia.
rozwiń zwiń