Paulina Holtz ceni łotrzyka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:47
W cyklu "Gorące strony" tym razem swoją ulubioną powieść opisała Paulina Holtz. Jej wybór z pewnością dla wielu będzie zaskakujący, bo aktorka wybrała "Shantaram" Gregorego Davida Robertsa. Pozycja ta nie doczekała się jak dotąd... polskiego tłumaczenia.
Audio
  • Paulina Holtz wybrała "Shantaram" Gregorego Davida Robertsa jako swoją ulubioną lekturę (Czwórka/Stacja Kultura)
Paulina Holtz
Paulina HoltzFoto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński

- Wbrew pozorom nie jest to powieść zupełnie zmyślona. Napisana jest w formie pamiętnika, który z pewnością jest trochę podkoloryzowany, ale chcę wierzyć, że wszystkie przygody opisane przez autora się wydarzyły - wprowadziła słuchaczy Czwórki w temat Holtz.
Roberts ma ciekawy rodowód. Urodził się w 1952 roku w australijskim Melbourne. - Będąc pogrążonym w nałogu heroinistą i chcąc zdobyć pieniądze na narkotyki, zaczął napadać na banki. Jedna z takich prób okazała się nieudana i został złapany, a potem osadzony w Coburg, czyli jednym z najściślej strzeżonych więzień w Australii. Po dwóch latach odsiadki udało mu się jednak uciec - przytoczyła fragmenty biografii pisarza Holtz.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zygmunt Miłoszewski: czytam podłe książki i Mackiewicza

Akcja "Shantaram" rozpoczyna się na dobre właśnie wtedy, gdy Roberts uciekł z zakładu karnego i trafił do Indii. Nie były one pierwotnie jego celem podróży, tymczasem żył tam aż dziesięć lat. - I właśnie ten więzienny wątek sprawia, że jego powieść ma taki łotrzykowski posmak. Trudno ją tak naprawdę zaliczyć do jakiegoś sztywno określonego gatunku, ale właśnie takie określenie mi przyszło do głowy - skwitowała aktorka.
ZOBACZ: Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Holtz ponadto dodała, że nie warto przed przeczytaniem tej grubej powieści zaglądać do internetu w celu poszukiwania zdjęć autora czy wywiadów z nim. - To by trochę nam popsuło tworzenie sobie wyobrażenia na jego temat, budowania postaci w naszej głowie. Tymczasem właśnie ten aspekt stanowi ogromną wartość i zwyczajną radość obcowania z "Shantaram".
Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej opowieści Pauliny Holtz na temat książki Gregorego Davida Robertsa ze "Stacji Kultura".
ac/pj

Czytaj także

Janina Ochojska: "Czarodziejską górę" czytam przynajmniej raz w roku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 19:30
Plaża, piknik nad jeziorem, albo hamak gdzieś w cieniu drzew - to idealne miejscówki na wakacyjną lekturę. W cyklu "Gorące strony" znane postaci życia publicznego polecają swoje ulubione książki na lato. Co czyta Janina Ochojska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hłasko w świecie slumsów i hipsteriady w nowej powieści Czubaja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 07:15
- Jeśli chodzi o autorów kryminałów i thrillerów, to w swoich powieściach najchętniej rozstają się z politykami - mówi Mariusz Czubaj. Akcja jego najnowszej książki "Martwe popołudnie" dzieje się w świecie sfer rządzących, biznesmenów i ludzi mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aneta Jadowska: Dora Wilk znów musi zmierzyć się ze złem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 11:35
W księgarniach można już kupić najnowszą powieść Anety Jadowskiej. "Egzorcyzmy Dory Wilk" przypadną do gustu tym, których pociągają kryminalne zagadki, jak i osobom, które lubią przenieść się w świat fantazji. Niekiedy bardzo mrocznych.
rozwiń zwiń