Pocahontas: miłość kontra racjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 14:55
To już 33. film z wytwórni Walta Disneya. Historia miłości Indianki do białego mężczyzny, który przybywa by podbijać nowe tereny, jest mocno zakorzeniona w amerykańskiej popkulturze.
Audio
  • Historia Pocahontas - rozmowa z Błażejem Prośniewskim

W 1995 film "Pocahontas" miał największą premierę w historii wytwórni. W nowojorskim Central Parku bowiem zgromadził się 100-tysięczny tłum, który miał nadzieję obejrzeć nowe dzieło Walta Disneya na wielkim telebimie.  

Obraz ten okazał się również wielkim sukcesem muzycznym, bo soundtrack do niego zdobył pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu "Bilboard". Piosenki te zresztą do dziś są bardzo znane, a wokalistki, które je wykonywały, zrobiły międzynarodową karierę.

Więcej filmów, które zawojowały świat w cyklu "Niezła bajka"!

W oryginalnej wersji językowej swego głosu postaciom użyczyli m.in. Mel Gibson oraz Christian Bale. W polskiej wersji usłyszeć możemy m.in. Piotra Szwedesa oraz Małgorzatę Foremniak. Piosenki dla młodzieży znad Wisły wykonała Edyta Górniak.

/

Ale znakomita muzyka to nie wszystko, czego spodziewać się mogą fani "Pocahontas". W wydaniu na blu-ray bowiem, poza samą historią, zobaczymy mnóstwo dodatków, m.in. kulisy powstawania filmu.

Dowiedz się więcej, usłysz fragmenty piosenki "Pocahontas" m.in. w języku norweskim i islandzkim, klikając w ikonę dźwięku załączoną do materiału ze "Stacji Kultura" .

(kd)  

 


Czytaj także

Drewniany chłopiec powraca po "ciesielskiej" obróbce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:55
- Zanim stał się bohaterem żartu "kłam Pinokio kłam", zanim twórcy "Shreka" zrobili z niego fetyszystę chodzącego w stringach, Pinokio przez ponad 100 lat był symbolem niewinności i chłopięcych marzeń – mówił w Czwórce Patrycjusz Tomaszewski, który polecał nowe wydanie filmu z roku 1940.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60-letni Piotruś Pan wciąż w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:48
Przenosimy się do krainy Nibylandii, gdzie marzenia się spełniają, nie ma dorosłych, a dzieci są szczęśliwe i mają mnóstwo przygód. Poznajcie Piotrusia Pana!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawki, które wstrząsnęły światem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 13:52
Chudy, Pan Bulwa, Rex i pies Cienki to wierna kompania Andy'ego, która musi zmierzyć się z nowym przybyszem - astronautą Buzzem Astralem, a ich przygody zmieniają oblicze filmu animowanego. Poznaj historię "Toy Story".
rozwiń zwiń