Drewniany chłopiec powraca po "ciesielskiej" obróbce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 15:55
- Zanim stał się bohaterem żartu "kłam Pinokio kłam", zanim twórcy "Shreka" zrobili z niego fetyszystę chodzącego w stringach, Pinokio przez ponad 100 lat był symbolem niewinności i chłopięcych marzeń – mówił w Czwórce Patrycjusz Tomaszewski, który polecał nowe wydanie filmu z roku 1940.
Audio

Legendarna wersja historii Pinokia, stworzona przez Walta Disneya, to kolejna bajka, która została wydana w formacie blu-ray. Animacja, która swoją premierę miała w Stanach w roku 1940, była drugą filmową adaptacją słynnej książki Carla Collodiego, opowiadającej o przygodach drewnianego chłopca.

- W wywiadach z Disneyem możemy przeczytać, że Walt zafascynował się historią niewinności i dziecięcych marzeń, które spotykają się z obłuda świata, ale dzięki odrobinie magii i przyjaźni potrafią pokonać każde zło – opowiadał w Czwórce Patrycjusz Tomaszewski.

Do Polski Pinokio po raz pierwszy trafił w latach 40. Wówczas w dubbingu główne role powierzono naturszczykom. Dobrą wróżkę zagrała Zofia Raciborska, która w 1962 roku, kiedy nagrywano nową wersję dźwiękową do Pinokia, podłożyła swój głos już pod głównego bohatera.

Film otrzymał dwa Oscary, za najlepszą muzykę i piosenkę "When You Wish upon a Star". W nowym wydaniu możemy obejrzeć nie tylko sam film, ale też materiały archiwalne i wspomnienia twórców bajki.

Więcej na temat zremasterowanej wersji przygód Pinokia dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Zobacz więcej na temat: Walt Disney bajki POLSKA
Czytaj także

Myszy, które zawojowały świat

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:00
"Bernard i Bianka" to animacja Walta Disney'a, która powstała z miłości do tych małych gryzoni. Po filmach z Myszką Miki, chyba nikt się temu uczuciu nie dziwi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyny film Disney'a z zuluskim dubbingiem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:40
"Król Lew" ma już 18 lat. Opowieść o burzliwych losach lwa Simby została przetłumaczona aż na 32 języki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej lubiany robot w dziejach świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:26
- To jedyna animacja, która ma na koncie aż sześć nominacji do Oscara, i jedną oskarową statuetkę, w kategorii "najlepszy film animowany" – Patrycjusz Tomaszewski polecał w Czwórce bajkę o robocie WALL-E'm.
rozwiń zwiń