Polskie Radio
Section05
zabawki

Lalki w roli głównej. Niezwykła wystawa w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza na wystawę zatytułowaną "Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków". Na przykładzie prezentowanych obiektów ukazane zostały zmiany kanonu kobiecego piękna i ról, jakie przypadło pełnić kobietom. Wśród eksponatów znajdą się między innymi: replika lalki Pandory, lalka Heleny Paderewskiej, modowe lalki z porcelany i tkanin oraz francuski kufer podróżny dla lalki z początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka lalki KULTURA zabawki moda Katarzyna Cygler

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Krynica muzeum zabawki dzieciństwo Łukasz Sobolewski Trójka

Zabawki mogą być niebezpieczne. Których należy unikać?

Źle zabezpieczony dostęp do baterii, zbyt głośna emisja dźwięków oraz brak niezbędnych ostrzeżeń to najpoważniejsze zastrzeżenia do zabawek, które kupujemy dla naszych dzieci. - Od wielu lat powtarza się również nieprawidłowość związana z brakiem informacji, kto jest importerem zabawki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co możemy zrobić, aby nie zdecydować się na zły zakup?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Roman Czejarek UOKiK zabawki bezpieczeństwo dziecko

Skontrolowano 316 tysięcy zabawek z importu. Wiele było niebezpiecznych

Krajowa Administracja Skarbowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziły kontrolę, z której wynika, że aż 36 proc. importowanych spoza Unii Europejskiej zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. W ciągu dwóch miesięcy trwania projektu przebadano 316 tysięcy zabawek. - Mniej więcej co piąta zabawka miała istotnie przekroczone stężenia ftalanów i wymagała interwencji - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKIK-u.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski zabawki UOKiK Krajowa Administracja Skarbowa bezpieczeństwo

Kot chodzi swoimi ścieżkami - czy zawsze jest to dobre?

Kochamy naszych kocich pupili, ale niestety - nie zawsze sprzyjają środowisku, więc lepiej nie wypuszczać ich samodzielnie poza dom. Naukowcy szacują, że ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów. Podkreślają, że aktywność domowych drapieżników w skali kraju może negatywnie wpływać na bioróżnorodność. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kot zabawa zabawki wolny czas Patryk Kuniszewicz Agata Nowotnik

Zabawki i samochody na czele listy niebezpiecznych produktów, które trafiają do UE

Komisja Europejska opublikowała we wtorek roczny raport na temat systemu Safety Gate, który pozwala na szybkie ostrzegania o niebezpiecznych produktach konsumenckich (z wyjątkiem żywności). W 2020 r. najczęściej w systemie były zgłaszane zabawki i samochody. Szczególną uwagę zwracano jednak na produkty związane z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Unia Europejska GOSPODARKA zabawki samochody