Daleka egzotyka Australii - tam wszystko stoi na głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- Eukaliptusy są podobne do naszej wierzby, ale to, co zadziwia to różnobarwne ptaki kryjące się w ich liściach - mówi Liliana Trzpil, która do Australii pojechała by zobaczyć całkowite zaćmienie słońca.
Audio
  • Liliana Trzpil opowiada o swojej podróży po Australii (4 do 4/Czwórka)
  • Podróżowanie w słońcu Australii - materiał Karoliny Mózgowiec (4 do 4, Czwórka)
  • Poszukiwanie złota w Australii - materiał Karoliny Mózgowiec ( 4 do 4, Czwórka)
Daleka egzotyka Australii - tam wszystko stoi na głowie
Foto: Glow Images/East News

Liliana Trzpil o podróży do Australii marzyła od dawna. Zmobilizowała się do wyprawy, gdy nadarzyła się okazja by zobaczyć zaćmienie słońca. Po przyjeździe na kontynent okazało się, że tam wszystko jest do góry nogami.

- Tam jest wszystko poodwracane. W Polsce jest tak, że jeśli słońce wstaje na wschodzie po lewej, to w południe jest przed naszą twarzą, a zachodzi po prawej. W Australii w południe słońce znika za naszymi plecami - wyjaśnia gość Czwórki.  - Dodatkowo tam słońce jest niewyobrażalne. Najchłodniejsze rejony Australii są najcieplejszymi dla Europy, jeśli patrzymy na równoleżniki - dodaje.
Mimo że Australia jest bardzo ciepłym kontynentem, to jej mieszkańcy czasem mają szansę zobaczyć śnieg i pojeździć na nartach na Górze Kościuszki.

fot.glowimages
fot.glowimages

Liliana Trzpil przyznaje, że dużo bardziej fascynowała ją egzotyka Australii niż jej miasta. - Tutaj cywilizacja jaką znamy, ma raptem 200 lat, zardzewiała kotwica jest dla nich zabytkiem - mówi gość Krzysztofa Grzybowskiego. - Natomiast w części tropikalnej nie rozpoznałam żadnego drzewa ani krzewu.

Czy w Australii kangury naprawdę kradną kanapki dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania materiałów Karoliny Mózgowiec o podróżowaniu przez australijskie piaski i poszukiwaniu złota na tym gorącym kontynencie.

(pj)Czytaj także

Kambodża – kraj nieodkryty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 16:00
Znawcy mówią, że to archeologiczna perła Indochin z zabytkami, które śmiało mogą konkurować ze spuścizną Greków i Rzymian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filipiny - przyroda i wiszący cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 18:10
Ten wyspiarski kraj do niedawna by jedynym chrześcijańskim krajem w Azji. Religia katolicka na Filipinach sprawia, że ci Azjaci wydają się bliżsi Europejczykom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
rozwiń zwiń