Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
Audio
Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu
Foto: Glow Images/East News

"Kraj wolnych ludzi" - tak właśnie nazywa się Tajlandia, czyli Prathet Tai. Tajowie rozróżniają aż 13 rodzajów uśmiechu, wyrażających całą gamę emocji, w tym także uczucie "próbuję się uśmiechnąć, ale nie mogę". W życiu kierują się zasadą sanuk i traktują wszystko jako przyjemność.

- Przyjazność Tajlandii to nie jest tylko mit. Uwagę przykuwają uśmiechnięci ludzie - mówi Michał Zaręba, początkujący podróżnik. - Tajowie pomagają, służą radą, gdy człowiek się zgubi, udzielają wskazówek, gdzie zanocować, co zjeść - dodaje.

Gość Krzysztofa Grzybowskiego zdradza, że Tajlandia jest bardzo przyjaznym krajem dla turystów. Tanio i łatwo podróżuje się tajską koleją, która jest bardzo rozwinięta. Nie jest też państwem niebezpiecznym, ale jak podczas każdej podróży, warto dobrze schować pieniądze, nie zostawiać bagażu bez opieki. Można tu jednak spotkać się z zawyżaniem cen przejazdów tuk-tukiem lub taksówką. 
To co bardzo zaskoczyło Michała Zarębę to tajski patriotyzm i oddanie królowi. Codziennie około 8 rano odtwarzany jest hymn państwowy.

Tajlandia to także świątynie, wszechobecny folklor, domy otwarte na przestrzał i fantastyczna, kolorowa kuchnia, której nie sposób się oprzeć. Posłuchaj załączonej rozmowy z audycji "4 do 4" i dowiedz się, które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć.

Poznaj tajemnice świata z Czwórką.

Zapraszamy również do wysłuchania załączonych materiałów czwórkowych reporterów o bardzo wyjątkowych świętach w Tajlandii.

Michał
Michał Zaręba i Krzysztof Grzybowski
Czytaj także

Kuba - kraj przepełniony słońcem i muzyką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 08:30
Dziś na Kubie było ponad 20 stopni Celsjusza, a do tego piękne słońce. Poza tym tam niemal każdy lokal ma własną orkiestrę, a klimat sprzyja gorącym rytmom. Bez muzyki Kubańczycy nie potrafią żyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne mundurki – w Finlandii to się sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
W Polsce mówiło się przez lata, że szkolne mundurki zabijają tożsamość, tymczasem w Finlandii, studenckie kombinezony są czymś, za czym młodzi ludzie tęsknią i do czego dążą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń