Filipiny - przyroda i wiszący cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 18:10
Ten wyspiarski kraj do niedawna by jedynym chrześcijańskim krajem w Azji. Religia katolicka na Filipinach sprawia, że ci Azjaci wydają się bliżsi Europejczykom.
Audio
  • Katarzyna Kowalska i Bartłomiej Skowron opowiadają o Filipinach ("4 do 4", Czwórka)
  • Wielkanoc na Filipinach - materiał Karoliny Mózgowiec ("4 do 4", Czwórka)
Manila, stolica Filipin
Manila, stolica FilipinFoto: Wikipedia/CC/Vanessa David

Filipiny zamieszkuje około 94 miliony ludzi, 74 miliony z nich to katolicy. Katarzyna Kowalska i Bartłomiej Skowron potwierdzają, że religia to coś, co bardzo wyróżnia Filipińczyków.

- Religia mocno przybliża ich do Europejczyków. Filipińczycy są bliżsi nam, są mniej azjatyccy, niż reszta narodów tego kontynentów - mówią podróżnicy.

Goście Czwórki podkreślają jednak, że to co najbardziej przyciąga na filipińskie wyspy to przyroda, piękne widoki, plaże, niebieska woda, dzika natura. - Najmilsze skojarzenie z Filipinami to doznania przyrodnicze. Pierwszy raz w życiu byłam w jaskini, gdzie mogłam sobie swobodnie po niej chodzić i dotykać czego chcę - mówi Katarzyna Kowalska. - Jedynym oświetleniem była gazowa lampa przewodnika.

Wiszące
Wiszące trumny, Sagada /źr. Wikipedia/CC/Kok Leng, Maurice Yeo

Bartłomiej Skowron z rozmarzeniem wspomina słońce, plaże, błękitną wodę i wyprawę do pierwszego na filipinach Parku Narodowego Stu Wysp, który zwiedza się płynąc łodzią, a czasem nawet wpław.

Dużą atrakcją turystyczną jest wizyta w miejscowości Sagada, gdzie można odwiedzić cmentarz z wiszącymi, pięknie malowanymi i rzeźbionymi trumnami. To rozwiązanie Filipińczycy zastosowali ze względu na oszczędność ziemi, która w tym rejonie jest bardzo cenna - więcej o tym miejscu dowiesz się słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego " 4 do 4 ".

Posłuchaj również załączonej rozmowy o Wielkanocy i prawdziwych ukrzyżowaniach na Filipinach.

(pj)

Czytaj także

Irlandzkie miasto o złej sławie...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:03
W Belfaście, mieście o trudnej przeszłości, jest się czym zachwycić. Można choćby wybrać się do muzeum Titanica albo odtańczyć irlandzki taniec - bez dotykania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne mundurki – w Finlandii to się sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
W Polsce mówiło się przez lata, że szkolne mundurki zabijają tożsamość, tymczasem w Finlandii, studenckie kombinezony są czymś, za czym młodzi ludzie tęsknią i do czego dążą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń