Pieśni patriotyczne są jak zakurzone diamenty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 15:04
Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu najbliższych dni w całym kraju odbędzie się wiele inicjatyw i akcji upamiętniających to wydarzenie. - To dobrze, że tamte fakty zyskują "nowoczesne opakowanie" - mówi Piotr Dmitrowicz, historyk i nauczyciel.
Audio
  • Czym jest patriotyzm i co dla młodych ludzi oznaczają pojęcia "Bóg, Honor, Ojczyzna"? – rozmowa z Piotrem Dmitrowiczem i Jackiem Górskim, a także Karolem Wołkiem, historykiem, oraz nauczycielem (Czwórka/W dobrych zawodach)
Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Warszawie. 2012 r.
Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Warszawie. 2012 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Z każdym rokiem coraz więcej jest inicjatyw, które mają upamiętniać 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości . Zdaniem Piotra Dmitrowicza, historyka, nauczyciela i publicysty , Polacy chętnie nadają starym wydarzeniom "nowe opakowania". - Kilka lat temu zespół Lao Che nagrał płytę dotyczącą Powstania Warszawskiego, a niedawno na rynku pojawił się krążek formacji De Press, poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Powstają komiksy i inne publikacje, które o historii opowiadają w sposób nowoczesny - przypomina gość Czwórki.

Jak przyznaje Dmitrowicz, to właściwy kierunek. - W czasach komuny historia podawana była w sposób zakłamany i bardzo nudny. Lekcje muzyki w szkołach podstawowych odstraszały młodych ludzi od takich pieśni jak "Warszawianka" - tłumaczy Dmitrowicz. - W ostatnich latach to się zmieniło. I choć mam czasem wątpliwości, czy nie przesadzamy, to już się dzieje. Ważne, by nie była to przejściowa moda, albo "puste gadanie", by coś w nas pozostawało.

Zobacz koncert Lao Che w Czwórce <<<

Jednym z projektów, w którym będziemy mogli wziąć udział jest Koncert Niepodległości, który w tym roku odbędzie się już po raz piąty i którego wysłuchać będzie można w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego. - Od samego początku próbujemy "odczarować" pieśń patriotyczną, która przez lata obrosła tabu, stereotypami. A te zamykają jej drogę do szerszej publiczności - tłumaczy Jacek "Wiejski" Górski, organizator imprezy . - Tymczasem w tych pieśniach drzemie niesamowity potencjał. One są jak zakurzone diamenty. Zawsze było tak, że pieśni te kreśliły ścieżki naszej historii, podążały tuż za wydarzeniami. A poza tym, oprócz porywających tekstów, są to przepiękne utwory, które muzykom dają nieprawdopodobne pole do popisu. Ważne jednak, by koncert ten rozbudził patriotyzm, i by słuchacze mogli wynieść z tego wydarzenia coś więcej niż tylko muzykę.

A chętnych, by brać udział w takich imprezach z każdym rokiem przybywa. Czy to oznacza, że Polacy są patriotami? - Patriotyzm to nie jest postawa, którą powinno się mieć tylko 11 listopada, albo 1 sierpnia - mówi Dmitrowicz w audycji "W dobrych zawodach" . - Należy ją budować przez długie lata, również dzięki szkole i rodzinie. To podstawowe elementy. Za tym wszystkim powinno stać państwo, które ma pomysł na właściwą politykę edukacyjną. Tak, by nowe pokolenia mogły mieć świadomość historyczną. Bo współczesna młodzież jest fantastyczna, to dobrzy, mądrzy, otwarci ludzie, tylko należy ich w życiu odpowiednio kierować. A to jest najtrudniejsze.

(kd)

''

Czytaj także

Marcin Szczygielski: na 365 dni w roku Filipinki grały 320 koncertów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 16:15
Nie dość, że były pierwszym polskim girlsbandem, to jeszcze koncertowały jak świat długi i szeroki. Płyty Filipinek ukazywały się w Związku Radzieckim i w USA, a teraz do księgarń trafiła pierwsza biografia zespołu napisana przez Marcina Szczygielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Borzym: nie czytam gazet, żyję w swoim świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 11:47
Monika Borzym dzieli swój czas na Polskę i USA. Ale tytuł jej drugie płyty, czyli "My place" odnosi się bardziej do jej… wewnętrznego świata. - Chodzi o komfort psychiczny - przyznaje artystka. - Dzięki temu, że mam wewnętrzny spokój, moim domem staje się właściwie każde miejsce na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myslovitz: gra nam się soczyście, cudownie, pięknie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:10
Myslovitz gra już 20 lat. Mimo to wielu oczekiwało od nich, by udowodnili, że są tym samym Myslovitzem, że po odejściu Artura Rojka, wciąż tworzą charakterystyczne dla nich brzmienia i teksty. Udało się, czego najlepszym dowodem jest płyta "1.577".
rozwiń zwiń