Aga Zaryan: wybrałam muzykę, bo daje mi wolność

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 20:00
- Jeśli chodzi o popularność to u mnie wiąże się ona z głosem, nie z twarzą - mówi Aga Zaryan, jedna z najbardziej utytułowanych polskich wokalistek jazzowych. - Nie pojawiam się wszędzie, nie bywam na salonach, czas poświęcam głównie muzyce i to z nią chce być kojarzona.
Audio
  • O muzyce, która daje wolność, sporcie, który nauczył dyscypliny i potrzebie pomagania opowiada Aga Zaryan (Czwórka/Prywatnie w Czwórce)
Aga Zaryan
Aga ZaryanFoto: mat.prasowe, zaryan.com

Ale nie wszystko od początku wskazywało na to, że gość Czwórki zawodowo zwiąże się z muzyką. Wcześniej wielką pasją artystki był tenis. - Miałam czteroletni epizod, kiedy to wyczynowo biegałam z rakietą po korcie i brałam udział w różnych turniejach - wspomina Aga Zaryan. - To była świetna nauka i lekcja pokory, ale wybrałam coś, co daje więcej wolności. Wybrałam muzykę.

Zaryan uczyła się śpiewu w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz w Policealnym Studium Jazzu. W ramach otrzymanego stypendium uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Stanford oraz Jazz Camp West w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonaliła swoje umiejętności wokalne.

Zobacz: Koncert zespołu Rita Pax w Czwórce [WIDEO] >>>

- To był naturalny wybór, bo w moim przypadku powiedzenie, że muzykę wyssałam z mlekiem matki, nie jest przypadkowe. Dzieciństwo upłynęło mi pod znakiem Prokofiewa, Rachmaninowa i Chopina, ponieważ mój tata, muzyk klasyczny, dużo ćwiczył w domu - opowiada artystka. - Kiedy więc zdałam sobie sprawę, że Radwańską nie zostanę, bez żalu rozstałam się z tenisem. W muzyce mam poczucie, że o wiele więcej ode mnie zależy. Że jestem panią swojego losu.

Czytaj także: Maria Sadowska jazz ma we krwi [WYWIAD] >>>

Jako wnuczka uczestników Powstania Warszawskiego artystka chętnie angażuje się rocznicowe obchody. Daje koncerty, nagrała płytę "Umiera piękno" - z tekstami poetów okresu wojennego i muzyką Michała Tokaja.

Ostatnio Aga Zaryan została także ambasadorką Polskiej Akcji Humanitarnej. - Wydaje mi się, że chęć niesienia pomocy innym stanowi o naszym człowieczeństwie - mówi Zaryan. - Nie trzeba być bogatym, nie trzeba dysponować dużymi środkami. Wystarczy chcieć. Zachęcam do przyłączenia się do klubu "SOS" Polskiej Akcji Humanitarnej. Każda kwota, która zasili konto, zostanie przekazana dla potrzebujących w momencie wybuchu wojny albo jakiegoś kataklizmu.

Z Agą Zaryan w audycji "Prywatnie w Czwórce" rozmawiała Kasia Węsierska. Posłuchaj nagrania.

(kul/mp)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby Jazz MUZYKA

Czytaj także

Michał Urbaniak: zawsze byłem odważny

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 15:00
Gigant światowego jazzu, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich muzyków - Michał Urbaniak był gościem Czwórki. okazją jest udział muzyka w akcji #2CZWORKA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paprodziad: zwiedzamy Warszawę szlakiem miejskich krasnoludków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 09:00
Warszawska Turystyka Ekstremalna to rozrywka nietypowa. Zamiast odrestaurowanych zabytków i muzeów zwiedza się bowiem stare, zardzewiałe mosty, opuszczone hale i zamknięte dla świata tunele. Jej miłośnikiem jest Włodek "Paprodziad" Dembowski, wokalista zespołu Łąki Łan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skalpel: nasza muzyka przefiltrowana jest przez Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:00
Mimo licznych nagród i sukcesów muzycy zespołu Skalpel nie lubią być nazywani "legendą polskiej elektroniki". - Nie czujemy się tak, na naszym rynku są przecież inne legendy - mówią w Czwórce.
rozwiń zwiń