Dezerter: płyta "Większy zjada mniejszego" ma klimat sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 20:00
"Większy zjada mniejszego" to tytuł nowego krążka legendarnej punkrockowej grupy Dezerter. Wokalista zespołu Robert "Robal" Matera i perkusista oraz tekściarz Krzysztof Grabowski podkreślają, że ich płyta jest zapisem tego, o czym warto mówić.
Audio
  • Krzysztof Grabowski i Robert Matera o historii grupy Dezerter (Czwórka/Batyskaf)
Robert Robal Matera w Czwórce
Robert "Robal Matera w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski/PR

Początki grupy były - jak przystało na punkrockowców, którzy zaczynali karierę w latach 80. - ekstremalne. - Nagrywaliśmy przy użyciu wzmacniacza z radia, kartonowych pudeł jako perkusji i mikrofonu od magnetofonu - opowiadał Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów Dezertera. W takim klimacie powstał między innymi jeden z pierwszych utworów grupy pt. "Elektryczne psy". Dziś muzycy wspominają ze śmiechem, że wówczas doszło między nimi do poważnych spięć, które jednak ostatecznie okazały się inspirujące. - Inaczej się umawialiśmy, aranż został zmieniony. Emocje nam puściły, ale dzięki temu nastąpiła bardzo energetyczna improwizacja - opowiadał w Czwórce wokalista grupy Robert "Robal" Matera. To osobliwe nagranie, ku uciesze fanów zespołu, zostało opublikowane.

Dla tych, którzy pamiętają początki działalności grupy i do dziś słuchają utworów, które powstawały w latach osiemdziesiątych, nie lada gratką był tegoroczny koncert w Jarocinie. Dezerter odtworzył utwory z pierwszej płyty długogrającej "Underground out of Poland”. - Na scenie wykonaliśmy numery w takiej aranżacji i kolejności, jak to było na płycie - opisywał wydarzenie Matera.

Goście audycji "Batyskaf" z sentymentem wspominali też inny koncert, który odbył się w Warszawie w 1985 roku. Zarejestrowano go na kasecie pt. "Izolacja", którą potem dystrybuowano charakterystyczną dla tamtych czasów drogą - przegrywając muzykę z kasety na kasetę. Znalazły się na niej też utwory radzieckich zespołów punkrockowych. - Nie znaliśmy nazw tych zespołów, nagrania dostaliśmy na taśmie szpulowej od studentki, która przemyciła ją z Leningradu - dzisiejszego Petersburga. Wiedzieliśmy, że tam jest ciężko, nawet ciężej niż u nas, więc postanowiliśmy, że to wydamy, żeby polscy słuchacze zdawali sobie sprawę, że punk rock nie kończy się w Polsce, ale istnieje też dalej, na Wschodzie - wspominał Grabowski.

Czytaj także: Dezerter to aktualny przekaz z lat 80.

Czas piosenek antysystemowych dawno już przeminął, ale muzycy Dezertera nadal czują potrzebę mówienia o rzeczach ważnych. - Nie mam nastawienia, że to ma być kolejna porcja "walczących manifestów". Po prostu są to rzeczy, o których warto mówić - podkreśla perkusista, mówiąc o najnowszej płycie pt. "Większy zjada mniejszego". Tam też ważnych tematów nie brakuje, podobnie jak klimatu sprzed lat. Krążek został nagrany w technologii analogowej, bez pomocy komputerów, przez co jest trochę "oldskulowy". - To jest płyta, którą nagraliśmy na żywo, bez żadnego montażu, po prostu wystartowaliśmy taśmę i graliśmy piosenkę po piosence - opowiadał Grabowski.

Jak wyglądała trzydziestotrzyletnia historia Dezertera i jaki jest kalendarz koncertowy grupy? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Batyskaf".

(pkur/kd)

Czytaj także

Vienio: polską muzykę z lat 80. i 90. po prostu trzeba znać

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 13:59
Jego nowa płyta "Profil pokoleń" to album, opierający się na hiphopowych wersjach artystów przełomu lat 80. i 90., m.in. Lecha Janerki, czy Grzegorza Ciechowskiego. Ich teksty są cytowane, ale jednocześnie przyodziane w nowoczesną aranżację i współczesny komentarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarocin 2014. Pidżama Porno po raz ostatni zagra w starym składzie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 10:00
Festiwal w Jarocinie uznawany jest za kultową imprezę. To miejsce, gdzie rozwijała się historia polskiego rocka, zwłaszcza w latach 80’. Do dziś kontynuuje swoją tradycję i nigdy nie zawodzi pod względem świetnych koncertów i znakomitych wykonawców!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Podsiadło i Curly Heads: przyjaźń jest dla nas bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 14:00
Debiutancka solowa płyta Dawida Podsiadło "Comfort and Happiness" okryła się podwójną platyną. Wokalista ujął Polaków ciepłą barwą głosu i utworami przesiąkniętymi nostalgią. Jednak Podsiadło ma także drugie, rockowe oblicze. Wraz z zespołem Curly Heads nagrał właśnie płytę i zapowiada promocyjną trasę koncertową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Peszek: żyję w oderwaniu od społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:30
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych polskich wokalistek ostatnich lat, Maria Peszek, wróciła na trasę koncertową. Wcześniej jednak miała kilkumiesięczną przerwę. - Taki wyjazdowy reset był mi bardzo potrzebny - przyznała w Czwórce.
rozwiń zwiń