Koronawirus a branża filmowa. Kryzys czy nowe rozdanie?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:00
Zamknięte kina, przełożone premiery, wstrzymane prace na planach zdjęciowych, w perspektywie być może także odwołane festiwale. Jak branża filmowa radzi sobie z kryzysami i czy one mogą wyjść jej na dobre? 
Audio
  • Dr Anna Wróblewska o wpływie kryzysu związanego z wirusem na branżę filmową (Hrapkowidz/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mr.Music/Shutterstock

Ta pandemia jest kryzysem dla całego świata kultury dr Anna Wróblewska

Mulan, Bond i inne "ofiary"

Na początku marca amerykańscy analitycy informowali, że z powodu koronawirusa straty kinematografii sięgają już 5 miliardów. I wszystko wskazuje, że nie jest to suma ostateczna. COVID-19 odbił się m.in. na "Mulanie" i na nowym Jamesie Bondzie. W Wenecji natomiast ekipa filmowa wstrzymała zdjęcia do najnowszej części "Mission: Impossible 7". Miały one ruszyć 13 lutego. - Do tej pory mieliśmy różne kryzysy, ale nie tak rozległe. Ten jest wyjątkowy, bo dotyka wszystkie branże związane z kulturą - aktorów, reżyserów, producentów, dystrybucję oraz kina - wyjaśnia dr Anna Wróblewska. 

Film jako ucieczka. Tylko dokąd?

Czytaj także
seriale oglądanie telewizja 1200.jpg
"Rojst" czy "I'm Not Ok With This" czy - polecamy seriale

Kryzys pandemiczny bezpośrednio wiąże się z kryzysem finansowym, ale jak twierdzi gość Czwórki, w takich czasach ludzie chętnie zagłębiają się w świat filmu. - Proszę pamiętać, że jedną z funkcji kina jest funkcja eskapistyczna. Ucieczka od rzeczywistości jest formą radzenia sobie z kryzysem, a kiedy kryzys się skończy, może stać się sposobem spędzania wolnego czasu. Tak na przykład stało się w 2010 roku po katastrofie w Smoleńsku - mówi kulturoznawca.

Niepewna przyszłość kin studyjnych

Czytaj także
czwórka kontrola 1200.jpg
"Kontrola" - internetowy viral o miłości

Dr Anna Wróblewska zaznacza jednak, że w obecnej sytuacji - kiedy kina są zamknięte - trudno określić, jaki realny wpływ na kinematografię będzie mieć koronawirus. - Kina to nadal najważniejsze miejsce dla eksploatacji filmów i ich rentowności. Tymczasem część z nich, zwłaszcza tych prywatnych, czeka bardzo niepewna przyszłość - dodaje. 

W audycji także materiał Beaty Kwiatkowskiej o filmie "Okres godowy", który był pokazywany na festiwalu Her Docs w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Gość: dr Anna Wróblewska

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 14.08

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Parasite". Nowy film ulubieńca Quentina Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 17:50
Twórca "Okji" i "Snowpiercer: Arka przyszłości" w najnowszym filmie opowiada o przekręcie doskonałym. W walce o Złotą Palmę w Cannes "Parasite" Bong Joon-ho pokonał "Pewnego razu… w Hollywood" oczarowując jury, światową krytykę i publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward "dwie twarze" Norton. Kameleon z dyplomem Yale

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 15:50
Kino lat 90. ma jego twarz, choć on sam na ekranie pojawił się dopiero w 1996 w "Lęku pierwotnym". - Dla Edwarda Nortona zaczął się wtedy czas intensywnej pracy pod okiem świetnych reżyserów, u boku uznanych aktorów i w produkcjach, które przeszły do historii kina - mówi autorka bloga "Zwierz popkulturalny".
rozwiń zwiń