Twórczość Enza G. Castellariego. Amerykańskie wzorce we włoskim kinie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 10:48
Filmem "Z piekła" Enzo G. Castellari zainspirował Quentina Tarantino do stworzenia "Bękartów wojny". - To film nieustającej akcji, a jednocześnie swoista klamra, spinająca włoskie kino sprzed lat i współczesne filmy amerykańskie - mówiła Diana Dąbrowska, filmoznawca.
Widzowie w kiniezdj. ilustracyjne
Widzowie w kinie/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Liu Zisha

Jak przekonuje Diana Dąbrowska, filmoznawca, włoskie kino gatunkowe w drugiej połowie XX wieku było szerokim, popularnym zjawiskiem, nie stroniło jednak od inspirowania się kinem amerykańskim i czerpania z niego. - Zaczęło się już na początku lat 50., na fali planu Marshalla. Wszystkie możliwe wytwórnie filmowe wykorzystywały przestrzenie w okolicach Rzymu i w innych częściach Włoch. Technicy uczyli się wówczas bardzo dużo na hollywoodzkim doświadczeniu i rozwijali potem swoje własne produkcje - mówiła gość Czwórki. 

Dziś widzimy, że sztuka włoska mocno wpisana jest w twórczość amerykańską, ale z drugiej strony tamtejsi twórcy mieli chęć tworzenia czegoś na własną modłę, chęć budowania własnej twórczości. W tym miksie jest bardzo ciekawa energia. - Podoba mi się, że Hollywood stanowi dziś wciąż źródło, z którego można czerpać. Mamy tu przepływ inspiracji, swoiste sprzężenie zwrotne - wskazała Diana Dąbrowska.  

Zdaniem gościa Czwórki Enzo G. Castellari wpisał się w ostatnią fazę włoskich westernów. - W jego filmach mamy elementy z Szekspira, wręcz biblijne, mityczne. To wpisuje się w ikonografię, która wyjściowo była zupełnie inna. Mamy tu także wątki polityczne, bo lata twórczości Castellariego były na włoskiej scenie bardzo burzliwe - podkreślała. - Dla włoskiego kina kluczowy będzie czas od 1968, choć bunt zauważany jest już kilka lat wcześniej - mówiła gość Programu 4 Polskiego Radia. - To był czas, w którym to, co działo się na pierwszych stronach gazet, twórcy przenosili na ekrany - dodała.

Posłuchaj
19:43 czwórka octopus 2022_08_07-14-16-18.mp3 Włoskie i amerykańskie kino podczas festiwalu filmowego Octopus (Hrapkowidz/Czwórka) 

Sprawdź także:

Castellariego uważa się za ojca tego nurtu. - Policja znajduje dowody, by można było skazać przestępcę, ale dzięki niesprawiedliwemu prawu wychodzi on na wolność. Kryło się tam dużo niejasnych układów, zagrożeń i gatunki filmowe opowiadały o tym i skupiały jak w soczewce lęki tych czasów - usłyszeliśmy w Czwórce. 

Źr. Octopus Film Festival/Octopus Film Festival 2020 

Octopus Film Festival w Gdańsku to w sumie aż 50 filmów na 69 seansach, aż 10 polskich premier, masa unikatowych lokalizacji, spotkania, nagrody, panel dyskusyjny i wykład. To nietypowy festiwal poświęcony ambitnemu kinu gatunkowemu, a jego 5. edycja odbyła się w industrialnym otoczeniu Stoczni Gdańskiej.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawca) 

Data emisji: 07.08.2022

Godzina emisji: 14.17

kd