Piosenki na 100-lecie: Brygada Kryzys "Centrala"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:30
"Centrala" Brygady Kryzys oficjalnie ukazała się w 1982 roku. Utwór bazuje na dwóch akordach i był efektem "bezmyślnego brzdąkania". Stał się jedną z najważniejszych kompozycji opowiadających o współczesnej historii Polski.
Audio
  • O "Centrali" Brygady Kryzys opowiada dziennikarz muzyczny Norbert Borzym (Muzyczny Lunch/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Ink Drop

Czytaj także
dezerter 1200 pap.jpg
Piosenki na 100-lecie: Dezerter "Spytaj milicjanta"

Melodię - opartą na standardzie "Helokanie" Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" - skomponował Robert Brylewski. Za podprogowe, słowne przesłanie odpowiadał Tomasz Lipiński. - Była to jego odpowiedź na partyjną nowomowę, która zdominowała codzienność obywatela PRL - tłumaczy autor cyklu, Norbert Borzym.

Jak pracownicy Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk zinterpretowali "Centralę"? I czego dokładnie dotyczył tekst utworu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji. 

***

Czytaj także
jacek kaczmarski 1200 pap.jpg
Piosenki na 100-lecie: "Mury" Jacka Kaczmarskiego

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Czytaj także

Panny Sprawiedliwe. Wokalistki opowiadają o historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:30
1 lutego odbędzie się premiera płyty "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", czyli kolejnej odsłony cyklu "Panny Wyklęte". - Znów przygotowaliśmy album, który niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. Być może dlatego, że wszystkie utwory śpiewają na nim kobiety, one też same piszą sobie teksty - opowiada pomysłodawca i muzyk, Darek Malejonek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonar: gramy muzykę miasta z "włoską wyluzką"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:04
- Festiwale takie jak holenderski Eurosonic Noorderslag dają nam, muzykom, szanse zaprezentowania się przed ciekawą nowych brzmień publicznością. Im bardziej oni nie boją się słuchać dżwięków, tym bardziem my chcemy je grać - mówi Łukasz Stachurko z zespołu Sonar. 
rozwiń zwiń