Piosenki na 100-lecie: Niebiesko-Czarni "Niedziela będzie dla nas"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 09:30
- W latach 60. rock'n'roll nie był jeszcze tak aktywny nad Wisłą, a ówczesna nomenklatura nie pozwalała używać tego określenia, które kojarzyło się ze "zgniłym Zachodem". Fraciszek Walicki postanowił posłużyć się semantycznym wytrychem i tak narodził się bigbit - opowiada dziennikarz Konrad Wojciechowski.
Audio
  • O początkach bigbitu, pracującej niedzieli i zakazanym słowie w latach 60. opowiada dziennikarz Konrad Wojciechowski (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Ada Rusowicz z zespołem Niebiesko Czarni
Ada Rusowicz z zespołem "Niebiesko Czarni" Foto: PAP/CAF/HENRYK ROSIAK

Jednym z pierwszych bigbitowych przebojów była piosenka "Niedziela będzie dla nas" zespołu Niebiesko-Czarni. - To utwór, który opowiada o czasach, kiedy sobota była jeszcze dniem pracującym i żeby umówić się na randkę trzeba było czekać aż do niedzieli - dodaje współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka".

Zespół powstał w 1962 roku i w ponad czternastoletniej historii nagrał 8 płyt długogrających oraz 24 single i czwórki o łącznym nakładzie 3,5 mln szt. Dał ponad 3000 koncertów, przejechał ponad 245 000 kilometrów w trasach koncertowych.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/ac

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Jacek Kaczmarski "Świadectwo"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 10:30
- To utwór satyryczny, niby śmieszny, a w gruncie rzeczy mocno chwytający za gardło - opowiada Filip Łobodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: "Wolny naród" Izrael

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 15:10
- Utwór Izraela powstał w połowie lat. 80. Kiedy zespół wykonywał go na koncertach, były dreszcze, wzruszenie i niesamowite emocje. Wszyscy słuchali tej pieśni jak hymny. W absolutnym skupieniu - opowiada Maciek Szajkowski.   
rozwiń zwiń