Baasch o "Several Gods": to było moje katharsis

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem sprawdziliśmy, w jakich okolicznościach Baasch napisał "Several Gods".
Baasch
BaaschFoto: Yan Wasiuchnik/PIAS Rec.

"Corridors" to płyta introwertyczna. Utwory, które się na nim znalazły, tworzą coś na wzór zamkniętego świata Baasch

Jest samowystarczalny - sam komponuje, pisze teksty, śpiewa i produkuje swoją muzykę. Debiutował w 2015 roku albumem "Corridors", z którego pochodzi utwór "Several Gods". - Przeżyłem rozczarowanie miłosne, a "Several Gods" to hołd dla moich przyjaciół, którzy pomogli mi przez to przejść. Byli dla mnie jak bogowie, tylko w nich wtedy wierzyłem - wspomina Baasch. - To jedna z moich najbardziej osobistych kompozycji. I utwór, który pozwolił mi myśleć o sobie "poważny debiutant".  

Posłuchaj
04:23 CZWORKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 18.02.2021.mp3 "Był sobie numer" - Baasch o debiutanckiej płycie (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Teledysk do tego uwtoru dobrze oddaje nastrój "Several Gods". Jego autorką jest Kasia Mateja, która jest współautorką pięknego filmu "Lekcja miłości" Baasch

"Several Gods" wyróżnia się mocnymi i chropowatymi basami oraz zmiksowanymi przejściami. - W tym utworze dużo się dzieje, jeśli chodzi o analogowe syntezatory. To rozedrgany utwór, kóry powstał w rozedrganych czasach - wyjaśnia rozmówca Martyny Matwiejuk. - Ważną rolę odgrywają też bębny zarejestrowane przez Rafała Alabrudzyńskiego, z którym nagrywam i występuję od samego początku istnienia Baascha.   

BAASCH - Several Gods (Official Video) / NextpopLabel

Dziś Baasch ma na swoim koncie trzy autorskie albumy. Ten ostatni - "Noc" - ukazał się w 2020 roku i został uznany za jedną z najlepszych polskich płyt minionych 12 miesięcy. Znany z charyzmatycznych występów artysta otwierał koncerty Tricky’ego i Bloodgroup, wystąpił na wielu festiwalach, m. in. Tauron Nowa Muzyka i Free Form Festival. W tym roku Baasch zagra m.in. na Audioriver Festival. 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 18.02.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

"Był sobie numer". Rysy w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sportowa Warszawa". Baasch łączy siły z Kacperczykami

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 15:40
- Utwór "Sportowa Warszawa" jest efektem współpracy z braćmi Kacperczyk. Łącząc siły z artystami reprezentującymi hip-hop wychodzę ze strefy komfortu. Dzięki temu "wietrzę" głowę i nie nudzę się tym, co robię - opowiada Baasch.
rozwiń zwiń