"Funkjest" - a jak powstał? Historia spotkania P.Unity i Kuby Knapa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Marcin Hubert sprawdził, w jakich okolicznościach powstał wspólny numer P.Unity i Kuby Knapa - "Funkjest".
Audio
  • Kulisy powstania utworu "Funkjest" P.Unity i Kuby Knapa (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Koncert P.Unity w Czwórce
Koncert P.Unity w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

Zawsze lubiłem ten numer. To taki typowy energetyczny "karkołamacz", który świetnie sprawdza się na żywo Maciek Sondij

Jest P.Unity, jest i funk. Także soul, hip-hop, blues i odpowiednia dawka kosmicznego szaleństwa. Debiutancki album zespołu - "Pulp" - ukazał się w 5 października 2018, materiał zmiksował Envee, masteringiem zajął się DJ Eprom, a płytę promował singiel . - Pierwsza wersja tego utworu powstała na długo przed wydaniem płyty, w trakcie jednego z naszych jammów jeszcze z poprzednim perkusistą. Wtedy wymyśliliśmy linię przewodnią numeru i zapętliliśmy ją. Potem dołączyła do nas reszta zespołu i tak zaczęła się krystalizować forma "Funkjest" - wspomina gitarzysta Maciek Sondij. - Ostateczna wersja utworu powstała na chwilę przed tym, kiedy weszliśmy do studia, żeby nagrać płytę. Wtedy "Funkjest" przepoczwarzył się z rockowego bangera w "funkowy wałek syntezatorowy". 

Posłuchaj
07:24 CZWORKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 04.03.2021.mp3 Kulisy powstania utworu "Funkjest" P.Unity i Kuby Knapa (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

"Funkjest" dał nam szansę zaistnieć w świadomości słuchaczy i sprawił, że ludzie na koncertach zaczęli z nami śpiewać Jędrek Dudek

W utworze gościnnie wystąpił Kupa Knap - i jak przyznają muzycy P.Unity - obecność rapera narzuciła kierunek, w którym rozwijał się "Funkjest". - Wiedzieliśmy, że jeśli doceloeo ma to być rapowy numer, to musimy go zwolnić i większy nacisk położyć na brzmienie - wyjaśnia Maciek Sondij. - Tekst powstał u Maćka w domu, Kuba napisał go na listku papieru toaletowego - dodaje wokalista Jędrek Dudek. - W studiu pojawił się jednak bez brudnopisu i ostatnie wersy dopisywał w trakcie nagrywania, kiedy stał już przy mikrofonie. 

P. Unity LIVE @ Czwórka Polskie Radio

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Marcin Hubert

Data emisji: 04.03.2021

Godzina emisji: 13.45

kul


Czytaj także

Metrowy & Fankatak. Spotkanie pięciu charakterów

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:00
Gośćmi Mateusza Tomaszuka w "Muzycznym Lunchu" byli Bartosz "Metrowy" Medyński oraz Artur Musioł z Fankatak, a opowiadali o powstaniu ich najnowszego, objętego Czwórkowym patronatem albumu "Hajla Bajla Fank". Jak na jego ostateczny kształt wpłynęła babcia perkusisty zespołu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Margaret: wywracam "flow" do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:00
- Z piosenki na piosenkę idę głębiej i idę dalej. Zmieniam znaczenie słów, wywracam "flow" do góry nogami i dużo eksperymentuję. Płyta "Maggie Vision" jest efektem tego muzycznego "dziergania" - opowiada Margaret. 
rozwiń zwiń