Był sobie numer: Wczasy - "Dzisiaj jeszcze tańczę" - nieplanowany hit

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem sprawdzamy, w jakich okolicznościach powstał utwór "Dzisiaj jeszcze tańczę" zespołu Wczasy. 
Wczasy i Ula Kaczyńska
Wczasy i Ula KaczyńskaFoto: Wczasy

LzR Mela Koteluk 1 1200.jpg
Mela Koteluk i historia piosenki, która była "aktem odwagi"

Wczasy to duet, który tworzą Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło. - Na swojej debiutanckiej epce która została dobrze przyjęta - wychwalali powolne, wyluzowane podejście do życia - mówi Kuba Piątkowski. - Ta filozofia towarzyszyła zespołowi również na ich pierwszym długogrającym albumie, a najlepiej oddaje ją jeden z największych hitów zespołu, kawałek "Dzisiaj jeszcze tańczę" - dodaje. 


Posłuchaj
04:17 czwórka muzyczny lunch 25.03.2021 był sobie numer.mp3 Jak powstawał numer "Dzisiaj jeszcze tańczę" zespołu Wczasy (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

- Pierwsza wersja tego kawałka bardzo się różniła od tego, co finalnie powstało. To nie był stricte gitarowy numer; bit był taki sam, utrzymany w stylu drum and base, ale syntezator był inny - przyznają muzycy. - Z pierwotnej wersji szkicu pozostały tylko bit i bas. Potem to rozwinęliśmy - dodają. - Nie było refrenu, leciał sobie bicik, my coś kombinowaliśmy na gitarce, na syntezatorze, pojedyncze akordziki - wspominają. 

Sami byliśmy zaskoczeni odbiorem "Dzisiaj jeszcze tańczę" i tym, jak on brzmi, jaki ma nośny potencjał. Nie planowaliśmy stworzyć hitu Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło

Muzycy przyznają, że pierwsze kawałki tekstu były związane z życiem, różnymi zawodami. -Ostateczny tekst powstał, gdy prace nad płytą były już bardzo zaawansowane - przyznają artyści.

Utwór okazał się na tyle wpadać w ucho, że został użyty w jednym z materiałów promocyjnych dużej, popularnej telewizji. To przedstawiło Wczasy nowej, innej niż dotychczas publice.

- To był dla nas idealny start, lepszego nie można chyba sobie wyobrazić w Polsce, jeśli chodzi o muzykę, którą my tworzymy - przyznają muzycy. - To nie jest muzyka, która ma ogromne zasięgi, ale dzięki współpracy z tą telewizją wielu słuchaczy nas odkryło. 

Posłuchaj także:

Chwytliwość muzyki to nie była jedyną rzeczą, która przyciągnęła słuchaczy. - Wielu przyciąga tekst, wyraz zgorzknienia, rozczarowanie tym codziennym kieratem, potrzebą zarabiania robiąc rzeczy, które nie do końca nas interesują. To uczucie jest bardzo powszechne - przyznają zgodnie Bartłomiej Maczaluk i Jakub Żwirełło. - Dziś dużo ludzi robi różne rzeczy by się utrzymać, utrzymać rodzinę. 


Wczasy/WCZASY // DZISIAJ JESZCZE TAŃCZĘ


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 13.46

pj

Czytaj także

Tola: nie chce mi się pisać piosenek na zamówienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 09:50
- Ta płyta powstawała przez 10 lat, miałam po kilka aranżacji tych samych piosenek, nad którymi pracowałam z różnymi ludźmi. Ale kiedy już tak bardzo poczułam się rozczarowana światem i ludźmi, postanowiłam wrócić do początku. Do pierwszych wersji emocji z "Subtitles" - opowiada Tola Szlagowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brodka: słodko już nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 16:45
- W lockdownie zbierałam dźwięki i słowa, które były mi potrzebne, żeby zrobić nową płytę. To był bardzo kreatywny czas, izolacja stała się moim sprzymierzeńcem, pomagała mi w skupieniu - opowiada Brodka. 
rozwiń zwiń