De La Soul - nagraniem "Me, myself and I" rozpoczęli trzecią generację hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 11:31
Rok 1989 w muzyce był wyjątkowo udany, wtedy ukazał się debiutancki album formacji De La Soul "3 Feet High and Rising". Przez całe ferie, codziennie od poniedziałku do czwartku, wraz z Norbertem Borzymem, poznajemy historie najciekawszych numerów i albumów, które zmieniły oblicze światowej muzyki.
De La Soul - amerykański zespół hip-hopowy podczas koncertu na Pepsi Arena w Warszawie w ramach kolejnej edycji Orange Warsaw Festival w 2012 roku
De La Soul - amerykański zespół hip-hopowy podczas koncertu na Pepsi Arena w Warszawie w ramach kolejnej edycji Orange Warsaw Festival w 2012 rokuFoto: PAP/Rafał Guz
Daft Punk 1200.jpg
"Homework" Daft Punk. Jak powstała płyta, która zmieniła francuski house

Dziś debiutancki album zespołu wciąż jest uznawany za jeden z najlepszych krążków w historii hip hopu i rapu. 


Posłuchaj
06:20 czwórka pierwsze słyszę 6.01.2021 norbert.mp3 Historia De La Soul i ich albumów, które zmieniły oblicze hip hopu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Zespół De La Soul powstał w 1988 roku na wyspie Long Island, w stanie Nowy Jork. Stworzyli go trzej raperzy, kumple ze szkoły średniej. Nazwa ich formacji oznaczała "prosto z duszy".

- Jednym z najważniejszych instrumentów, obok głosu i mikrofonu, był sampler - podkreśla Norbert Borzym. - To przy jego użyciu stworzono ten krążek. Za produkcję odpowiedzialny był Prince Paul, nieco wcześniej producent popularnej grupy Stetsasonic, który usłyszał nagranie "Plug Tunin’" i od razu wiedział, jak utalentowany zespół odkrył. Efektem tej współpracy był album, którego nazwę zaczerpnięto od piosenki "Five feet high and rising" Johnny'ego Casha - dodaje. 


Jednym z pierwszych utworów zespołu była kompozycja "Jenifa Taught Me", jeden z najlepszych przykładów brzmienia De La Soul.

MistahDobalina/De La Soul - Jenifa Taught Me

- Utwór opiera się na samplach z nagrania z 1965 roku, wykonywanego przez Maggie Thrett. Jednak to nie sample, a zabawny tekst sprawił, że utwór stał się hymnem amerykańskich nastolatków końca lat 80. - podkreśla DJ Bert. 

W tekstach De LA Soul przewijają się takie watki jak: miłość, pokój, szacunek dla kobiet i kwestie społeczne. - Najlepszym przykładem jest utwór "I know" - trzeci singiel z albumu i wielki przebój zespołu - przypomina ekspert. - Największym przebojem zespołu było nagranie "Me, myself and I", ich jedyny numer 1 na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych. Szef wytwórni, wydawca zespołu ocenił, że De La Soul tym nagraniem zaczęli trzecią generacje hip-hopu - dodaje. 

WeAreDeLaSoul/De La Soul - Me Myself And I

- Podczas pierwszej trasy koncertowej nagranie spotkała się z umiarkowanym przyjęciem publiczności i zespół uznał nawet, że jego największy przebój jest największym ich błędem - mówi specjalista. - Do dziś mimo rewelacyjnej reakcji publiczności, De La Soul krzyczą ze sceny: nienawidzimy tej piosenki! - dodaje. 

Nobert Borzym przypomina, że pozytywny, pełen hipisowskiej miłości i pokoju przekaz nie wszystkim się podobał. - Młody zespół wielokrotnie został oszukany przez organizatorów koncertów, pojawiały się groźby - opowiada. - Ostatecznie grupa przestała koncertować i wróciła do Nowego Yorku. Zamierzali skończyć karierę, a jeden z nich napisał na tablicy prorocze słowa "De La Soul Is Dead". Zamiast skończyć karierę zespół nagrał płytę pod tym właśnie tytułem - dodaje. Płyta nie jest dostępna w serwisach streamingowych i w cyfrowej sprzedaży, a wszystko przez nielegalnie użyte sample. Mimo to krążek trafił do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, jako wydawnictwo, które ma ogromne znaczenie dla historii i kultury USA . Co świadczy o ponadczasowość tej wyjątkowej płyty. 


monika brodka 1200 fot kulik.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. "Granda" Moniki Brodki

___

Na cykl materiałów "Trzeba znać" w audycji "Pierwsze słyszę" zapraszamy Was codziennie, od poniedziałku do czwartku - przez całe ferie. Norbert Borzym opowie o albumach, które miały duży wpływ na współczesną muzykę. Sięgniemy po wydawnictwa, które pozwolą lepiej zrozumieć historię elektroniki czy hip hopu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym 

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 8.15

pj/kul

Czytaj także

Record Store Day 2019. Motörhead, The Clash i Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:26
Record Store Day już 13 kwietnia. Z okazji międzynarodowego święta niezależnych sklepów płytowych na sklepowe półki trafi wiele limitowanych edycji, pojawi się m.in. podwójnym singel "Overkill" i "Bomber" od Motörhead.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beastie Boys - jak krążkiem "Paul's Boutique" zrobili rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:21
Przyszedł czas na Beastie Boys z krążkiem "Paul's Boutique". Przez całe ferie, codziennie od poniedziałku do czwartku, wraz z Norbertem Borzymem, poznajemy historie najciekawszych numerów i albumów, które zmieniły oblicze światowej muzyki. Czas 
rozwiń zwiń