Kasia Lins o "Wierszu ostatnim": dzika i zmysłowa historia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 15:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Kasia Lins opowiada o uwtorze "Wiersz ostatni".
Kasia Lins
Kasia LinsFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

David Lynch i jego "Twin Peaks" mocno oddziaływały na mnie, kiedy pracowałam nad płytą. Dziś pewnie jest jeszcze we mnie coś z tego klimatu, bo to nie była kreacja artystyczna, tylko coś, w czym się dobrze odnajduję Kasia Lins 

Sensacyjny, kobiecy album z charakterem - pisali dziennikarze muzyczni po premierze pierwszej wydanej w Polsce płyty Kasi Lins. Album "Ostatni wiersz" ukazał się w lutym 2018 roku, a tytułowy utwór to mały klejnot tego krążka. - Ta piosenka miała bardzo dobry wpływ na losy całego wydawnictwa. I była pierwszym znaczącym krokiem w mojej pracy jako kompozytorki - mówi Kasia Lins.

Posłuchaj
04:54 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - kasia lins 20.05.2021.mp3 Kasia Lins o kulisach powstania utworu "Wiersz ostatni" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Posłuchaj także
Mikromusic 1200.jpg
Mikromusic. Jak powstała piosenka "Takiego chłopaka"?

Muzyka do utworu była wspólnym dziełem artystki, Karola Łakomca i Michała Lange. - To był miks naszych pomysłów i wypadkowa zainteresowań. Pojawia się tam także motyw etniczny, który zaskoczył nas wszystkich, bo nie przypuszczaliśmy, że w ogóle pójdziemy w tym kierunku - wspomina rozmówczyni Marty Goluch. - Melodia jest dość ciężka i mocno sugerująca nastrój, a fraza muzyczna refrenu, buduje napięcie całej kompozycji.  

Kasia Lins - Wiersz Ostatni (Live On The Roof) / kasialins


Posłuchaj także
Bisz 1200.jpg
Rapowanie gestu. Bisz o numerze "Pollock"

Tekst "Wiersza ostatniego" odwołuje się do twórczości Władysława Broniewskiego. To jedyny utwór na płycie, w którym artystka jest interpretatorką, a nie autorką słów. - Na jedną z naszych sesji nagraniowych wzięłam tomik wierszy Broniewskiego. Kartkowałam go, aż znalazłam najbardziej melodyjny tekst. Jest w nim coś plemiennego, coś korzennego. Coś, co sprawia, że możemy z siebie  wykrzyczeć histerię - podsumowuje Kasia Lins. 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Marta Goluch 

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 13.43

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Alternatywa
Czytaj także

Król dziękuje. "Nowa płyta to laurka dla fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:30
- Cały czas jestem świadomy tego, co robię, ale był taki moment, kiedy wydawało mi się, że, żeby się spełniać, nie potrzebuję "głasków" od odbiorcy. Liczył się sam akt tworzenia. Teraz jestem już w innym punkcie. Moją muzykę "dopełnia" obecność słuchacza. I za tę obecność bardzo mu dziękuję - mówi Błażej Król. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ars Latrans. O miłości z dwóch różnych perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:50
Ars Latrans to interdyscyplinarny festiwal sztuki, który co roku zaprasza do współpracy kilkunastu muzyków. - W tym roku planujemy koncert, ale w formie spektaklu muzycznego. Wciąż poszukujemy konwencji, w której się on odbędzie i mamy nadzieję, że stworzymy zupełnie nowy byt - mówi Piotr Wykurz.
rozwiń zwiń