Tęskno o "Między nami": to piosenka w stanie zawieszenia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 17:55
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem w cyklu "Był sobie numer" Gosia Jakubowska spotkała się z Joanną Longić, żeby porozmawiać o piosence "Między nami" z drugiego  albumu Tęskno. 
Tęskno Joana Longić
Tęskno Joana LongićFoto: arch. prywatne artystki

Niepokój w stanie zawieszenia

Na polskiej scenie muzycznej Tęskno pojawiło się w 2017 roku jako duet tworzony przez Joannę Longić i Hanię Raniszewską. W 2018 roku ukazał się ich debiutancki album "Mi", a od 2019 roku Tęskno jest już solowym projektem Joanny, z którym jak dotąd wydała dwie płyty - w tym "Tęskno" z 2020 roku. Pierwszym utworem, który powstał z myślą o tym krążku, było "Między nami". - Ten utwór opowiada o skomplikowanej i pełnej niejasności relacji, która z jednej strony była bardzo intrygująca, a z drugiej - bardzo utrudniała mi życie - wspomina Joanna Longić. - Myślę, że w tym utworze - i w tekście, i w melodii - słychać mieszankę niepokoju i zawieszenia. 

Metafory są nieśmiertelne

Artystka jest wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. - Zależało mi na stworzeniu atmosfery intymnej rozmowy, w której niemalże szeptem możemy powiedzieć bliskiej osobie, co jest dla nas ważne i czego naprawdę nam potrzeba. "Między nami" rozpisałam na kwintet smyczkowy, fortepian i głos - mówi Joanna Longić. - Chciałabym, żeby moje utwory były ponadczasowe, żeby można było do nich wracać i żeby jak najwięcej słuchaczy mogło poczuć, że to są "ich" historie. Pomagają mi w tym metafory, a na ostatniej płycie - "Tęskno gra poezję" - wiersze Zuzanny Ginczanki, poetki żydowskiego pochodzenia, która została zamordowana przez nazistów w wieku zaledwie 27 lat.    

Posłuchaj
06:23 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - teskno 03.02.2022.mp3 Był sobie numer - historia Tęskno (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Między nami - muzykami

W wersji koncertowej "Między nami" wymaga od muzyków uwagi i czujności. - Każda zwrotka kończy się frazą "między nami". I w trakcie występów zdarza nam się powtarzać ją wiele razy. Wtedy musimy uważnie patrzeć na siebie, żeby wystartować w tym samym momencie. Porozpisywałam nawet takie pauzy, dość nieregularne, między powtórkami, więc muzycy siedzą na skraju krzeseł i czekają na mój znak - opowiada artystka. - To jest też taki moment "między nami - muzykami”, w którym mocno się skupiamy i jesteśmy "bliżej".

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez tęskno (@tesknomi)

tęskno - między nami / tęskno

Selekcja Tęskno. Joanna Longić wybiera muzykę w Czwórce

Joanna Longić należy także do grona artystek, autorek audycji "Dziewczyny grają". Można ją usłyszeć na antenie Czwórki - raz w miesiącu, w czwartek, po godz. 19.00. - Ciągle cieszy mnie odkrywanie nowych terytoriów muzycznych i zabawa ze staroświeckim brzmieniem syntezatorów, ale w audycji dzielę się ze słuchaczami przede wszystkim poezją - wyjątkowymi aranżacjami twórczości słynnych poetów oraz współczesnymi piosenkami, których siłą jest błyskotliwy, pełen wrażliwości tekst - opowiadała w wywiadzie dla Czwórki. 

Posłuchaj także:

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 03.03.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Co wydarzyło się na Helu? Sonbird o historii swojego przeboju

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 15:20
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Gosia Jakubowska i zespół Sonbird zabrali nas na "Hel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealna fuzja tekstu i melodii. Historia piosenki zespołu Komety

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 16:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym lunchu”, zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Michał Daniluk sprawdził, jak powstał numer Komet "Spotkajmy się pod koniec sierpnia". 
rozwiń zwiń