Co wydarzyło się na Helu? Sonbird o historii swojego przeboju

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 15:20
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Gosia Jakubowska i zespół Sonbird zabrali nas na "Hel".
Zespół Sonbird
Zespół SonbirdFoto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio

Sonbird to czterech młodych chłopaków z Żywca, którzy z zaangażowaniem grają współczesnego indie-rocka. Debiutancki album Sonbird "Głodny" ukazał się 22 lutego 2019 roku nakładem Jazzboy Records. Jest to muzyczny zapis dotychczasowej drogi zespołu, która mimo tego, że jest krótka, jest także pełna sukcesów. Cała tajemnica polega na zgrabnych, indierockowych piosenkach, wykonanych z rzadko spotykanym zaangażowaniem, tworzących album, do którego chce się wracać. - Byliśmy głodni grania i mocno przeżywaliśmy każdy koncert - opowiadali na antenie  Czwórki. - W trasie, która za nami, nauczyliśmy się jednak, że nie wszystko trzeba podawać na tacy od razu. Że każdy występ rządzi się swoją dynamiką i że najwięcej siły zostawia się na bisy.

Nawet dziś - jeśli bisują - publiczność krzyczy "Hel". To jeden z największych przebojów grupy, który na YouTubie obejrzało już ponad milion użytkowników. - Pierwsza wersja tego utworu w ogóle miała nie trafić na krążek, ale nasz wydawca przekonał nas do tego, jaki potencjał tkwi w tej piosence, więc nagraliśmy ją na nowo - wspominają muzycy. - Kiedy pisałem tekst, opierałem się na wspomnieniach z pierwszych wakacji z dziewczyną. Szaleliśmy, biegaliśmy, gdzie tylko się da. Chcieliśmy uciec od codziennych spraw - dodaje Dawid Mędrzak.

Sonbird - Hel /Sonbird


Nad całością debiutanckiej płyty grupy czuwał Łukasz Olejarczyk, który jest producentem płyty. Autorem okładki oraz całej oprawy graficznej jest Macio Moretti (współtwórca Mitch & Mitch, autor okładek m.in. Korteza, HEY, BOKKI, Pustek). Okładka została doceniona jeszcze przed oficjalną premierą płyty. Projekt znalazł się wśród najlepszych okładek w Konkursie 30/30.

W 2018 roku zespół Sonbird wystąpił na scenie koncertowej Czwórki. - Mamy wyjątkowych fanów, którzy wspierają nas od samego początku. Zawsze możemy na nich liczyć - mówili po występie członkowie Sonbird.

Kulisy Kultury: jak zespół Sonbird urządził się na scenie? / Polskie Radio

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 13.40

kul

Czytaj także

Nirvana. 30-lecie albumu "Nevermind" - tajemnice klipów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:00
30 lat temu "Nevermind", druga płyta Nirvany, pojawiła się na rynku fonograficznym. Towarzyszą jej cztery klipy, trzy z nich nakręcił Kevin Kerslake. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrze nakręcone Nieme Kino. "Podwodne dzieło sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
Saksofony, fortepian i zespół pod wodą - tak wyglądał plan teledysku do utworu "Szaman" zespołu Nieme Kino. 
rozwiń zwiń