Marta Zalewska Orchestra & Dżamble. "To było wspaniałe doświadczenie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:08
- Pamiętam ten wiosenny dzień, odebrałam wówczas telefon z propozycją, bym zaśpiewała utwory Dżambli, ponieważ był jubileusz 50-lecia "Wołania o słońce nad światem" - wspominała wokalistka w Czwórce. 29 kwietnia ukazał się dwupłytowy album "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble".
Marta Zalewska podczas koncertu w cyklu Jazz.PL
Marta Zalewska podczas koncertu w cyklu Jazz.PLFoto: Cezary Piwowarski/PR

Debiutancki album Marty Zalewskiej, laureatki konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno", ukazał się w kwietniu 2019 roku, Krążek został wydany nakładem Polskiego Radia. Marta jest jednocześnie wokalistką, multiinstrumentalistką z klasycznym wykształceniem i autorką tekstów. Doświadczenie zbierała grając m.in. z Kayah czy Krystyną Prońko, ale i zespołami muzyki dawnej Canor Anticus i Ars Nova. W międzyczasie zdążyła zebrać garść nagród w wielu konkursach – jako wokalistka i jako skrzypaczka. Brała także udział w konkursie debiutów podczas festiwalu w Opolu w 2016 roku. Dostała także angaż do spektaklu Teatru Roma "Once" - polskiej premierze nagradzanego na całym świecie musicalu.

Prywatnie Marta od dziecka fascynuje się latami 60. XX wieku i ruchem hipisowskim. Współpraca przy wydawaniu dwupłytowego albumu pt. "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" wydawała się więc czymś niemal naturalnym. - Pamiętam dzień, w którym odebrałam telefon z propozycją, bym zaśpiewała utwory Dżambli - wspominała wokalistka w Czwórce. - Od słowa do słowa doszliśmy jednak także do tego, że dobrym wyborem będzie obsadzenie mnie w roli kierowniczki muzycznej koncertu z tej okazji, ze względu na moją znajomość epoki i tego repertuaru - mówiła Marta Zalewska. - Pomysł z gitarą basową powstał już w procesie aranżowania numerów, a linie tego instrumentu w muzyce Dżambli są dość wyczynowe - podkreślała. Koncert, którego nagranie znalazło się na pierwszej płycie, odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 

Posłuchaj
13:28 czwórka zalewska 2022_05_16-13-15-10.mp3 Marta Zalewska opowiada o swoich muzycznych projektach i planach (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Damian Sikorski i Marta Zalewska/fot. selfie :) Damian Sikorski i Marta Zalewska/fot. selfie :)

"Nazwiska muzyków zaświeciły mi przed oczami niczym neon"

W projekcie występują m.in. Krzysztof Zaganowski, czy jazzman Krzysztof Pacan. - Niedługo zastanawiałam się nad nazwiskami, które chcę zaprosić do współpracy. Moim pierwszym pomysłem było zrealizowania tego materiału z orkiestrą symfoniczną, bandem jazzowym, ale wiedziałam, że jest to trudne do zrealizowania - wspominała. - Zamknęliśmy się więc w dziesięciu osobach, i wtedy te nazwiska dosłownie "zaświeciły" mi się przed oczami i już tylko liczyłam na to, że ci fenomenalni muzycy znajdą czas, by zrealizować wraz ze mną to marzenie - opowiadała wokalistka. - Mamy chórek, instrumenty perkusyjne - oprócz perkusji, jest sekcja dęta jako nieodłączny element utworów - opowiada.

Jej ulubionym numerem na płycie jest, jak tłumaczyła "Wymyśliłam Ciebie". 

Źr. Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Marta Zalewska Orchestra

Na co dzień Marta Zalewska jest kierownikiem Teatru Muzycznego Rampa w Warszawie. - Głośno tupię tylko na scenie, na co dzień staram się być zasadnicza, potrafię też dyscyplinować ludzi, ale chyba udaje mi się to robić w dobrej atmosferze - podkreślała. Wydaje także kolejną płytę. - Album będzie dostępny jesienią, a póki co mam nadzieję na wydanie singla i klipu do niego - mówiła wokalistka. 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski 

Gość: Marta Zalewska

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 13.43

kd

Czytaj także

"Wydaj płytę z Będzie Głośno" - zakończył się pierwszy etap konkursu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:37
Pod hasłem "Będzie głośno" Czwórka promuje młodych, zdolnych artystów, rozpoczynających swoją przygodę z branżą muzyczną. W ramach tej audycji organizowany jest konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń