Brodka: jestem kuloodporna, ale nie pancerna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 16:20
- Mój pancerz działa jak kamizelka kuloodporna. Jest w stanie zasłonić korpus, ale głowy nie ochroni - mówi Monika Brodka. Za album "Sadza" artystka otrzymała statuetkę Fryderyka 2022 w kategorii "Album Roku: Alternatywa". 
Monika Brodka w Czwórce - w audycji Muzyczny Lunch.
Monika Brodka w Czwórce - w audycji "Muzyczny Lunch". Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Ciekawość czy artystyczna odwaga?

W przyszłym roku minie 20 lat od wydania "Albumu" - debiutanckiej płyty Moniki Brodki. Artystki, która redefinuje brzmienie polskiego popu, nigdy nie chodzi na skróty i nie boi się ryzykownych rozwiązań. - Nie wiem, czy na tym polega artystyczna odwaga, bo u mnie te działania powodowane są ciekawością. Nigdy nie chciałam być artystką, która odcina kupony od tego, co już udało jej się, a wydawanie nowych płyt traktuje jak rutynę. Potrzebuję bodźców, które pchają mnie, żeby robić nowe rzeczy. Inaczej szybko bym zaczęła się nudzić.

Poszukiwaczka wrażeń

Wokalistka i autorka tekstów przyznaje, że wydanie "Sadzy" było efektem poszukiwań nowych "wrażeń", ale to nie pierwszy krążek, którym wyszła ze strefy komfortu. - Tych prób mam już tyle za sobą, że to dla mnie nic nowego. W pracy nad nowym albumem towarzyszyły mi uczucia, które miałam też przy "Grandzie". Praca z nowym producentem, na totalnej zajawce i z poczuciem eksperymentu, że to będzie coś nowego. Zupełnie nowe rozdanie.

Wersy tkane z codzienności

Producentem albumu jest 1988. - W trakcie nagrywania "Sadzy" zaprzyjaźniliśmy się z Moniką i nawiązaliśmy porozumienie muzyczne, jakiego chyba żadne z nas wcześniej nie miało - opowiadał w Czwórce Przemysław "88" Jankowiak. - To nie miał być hip-hopowy materiał, zależało nam, żeby zachować strukturę piosenki. Nie jest ani gorzko, ani słodko. Jest szczerze do bólu. Za muzykę i teksty odpowiada Brodka. Artystka sama też własnoręcznie stworzyła artwork do płyty, który jest swego rodzaju osobistym pamiętnikiem.

Posłuchaj
20:53 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - brodka 27.04.2023.mp3 Brodka o albumie "Sadza", artystycznej odwadze i oddawaniu piosenek w ręce innych artystów (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Myślę, że w przypadku tego albumu teksty są jego najważniejszą częścią. I prawdopodobnie gdyby nie te teksty, w ogóle nie byłoby tej płyty – przyznaje rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Nie miałam potrzeby nagrywania kolejnego krążka po "Brucie", bo to było dla mnie ciągle nowe wydawnictwo. Ale wersy, które tkałam z codzienności, były dla mnie tak ważne, że musiałam się nimi podzielić ze słuchaczami.

Sprawdź też:

Brodka i prowadząca audycję Ula Kaczyńska. Brodka i prowadząca audycję Ula Kaczyńska.

Brodka "Delux"

W tym roku ukazał się suplement "Sadzy - czyli winyl z remiksami i editami utworów, które znalazły się na albumie. Błażej Król przygotował własną wersję "Moniki", 88 zaśpiewał w "Sadzy", TONFA zrobiła rework "Utraty" a Rosalie. w duecie z Brodką zaśpiewały "Jezioro szczęścia" Bajmu. – Przekonałam się, że fajnie jest czasami odpuścić kontrolę, więc zaproszeni przeze mnie artystki i artyści mieli całkowitą swobodę w interpretacji. Bo to jest coś, co bardzo cenię w swoim życiu artystycznym i czego sama chciałabym doświadczać w takich projektach – dodaje Brodka.

Brodka - Wpław (Official Lyric Video) / KayaxTV

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Monika Brodka

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Proste piosenki LXS. Lena Osińska i Steez o płycie "Anima"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 15:50
– Niektórzy twierdzą, że w dzisiejszych czasach nagrywanie płyt nie ma sensu. I początkowo też myśleliśmy tylko o wydaniu EP-ki. Ale im dalej w las, tym więcej mieliśmy do powiedzenia, a kolejne utwory zaczęły układać się w całość – tak o krążku "Anime" opowiadają Lena Osińska i Steez, czyli LXS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"When It’s Going Wrong". Marta Złakowska debiutuje z Trickym

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 16:50
W miejscu, w którym pracuje, niewiele osób wie, czym zajmuje się „po godzinach”. Co innego w sieci, gdzie jej piosenek słuchają ludzie z różnych stron świata. "When It’s Going Wrong" to solowy debiut Marty Złakowskiej wyprodukowany przez Tricky’ego - prekursora bristol soundu i legendę trip-hopu z Massive Attack. 
rozwiń zwiń