Bitamina. Jaka jest historia piosenki "Pytanie do niej"?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem Vito Bambino opowiada o jednym z najbardziej znanych utworów Bitaminy.
Bitamina na koncercie w Czwórce
Bitamina na koncercie w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski/Czwórka

Szkice do "Kawalerki" zrobiłem w mojej kawalerce w Niemczech. Wysyłałem je chłopakom, którzy przekładali te piosenki na szersze instrumentarium Vito Bambino

Bitamina powstała w 2005 roku z inicjatywy Amara Ziembińskiego i Mateusza Dopieralskiego, do których chwilę później dołączył Piotr Sibiński. Ich pierwszy album to "Listy Janusza" utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu, jazzu, pełne gier słownych autorstwa Piotra Sibińskiego. Następne płyty to "Plac Zabaw" oraz instrumentalna "C", na której artyści pokazują swój kunszt w tworzeniu połamanych bitów, zaskakują samplami i jazzowym klimatem. Wydanym w 2017 roku albumem "Kawalerka" muzycy zjednali sobie fanów w całej Polsce. - Tytułowa "Kawalerka" to mieszkanie Mateusza, w którym spędzał swoją młodość. Zaglądając w jej intymne zakamarki, doświadczamy pierwszych miłości i potknięć. Jest szczerze do bólu, wrażliwość wchodzi głęboko przez skórę. Dźwięki, sample i bity prowadzą nas przez wnętrza, jest eksperymentalnie, słychać jazz i hip-hop. Jest też delikatnie i blisko. Bujasz się do tych melodii, chcesz już znać te słowa, które sprawiają, że masz ściśnięte gardło - opowiadali w Czwórce członkowie zespołu.

Posłuchaj
08:17 CZWORKA Muzyczny Lunch - Bitamina 28.01.2021.mp3 "Pytanie do niej" - Vito Bambino o historii powstania piosenki (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Impulsem do powstania "Pytania do niej" była rozmowa moich rodziców, którą zresztą wykorzystałem w piosence Vito Bambino 

Na krążku znalazł się m.in. utwór "Pytanie do niej". - Zrobiłem bit, a potem już tylko obserwowałem rozwój wypadków. Bo kiedy mam pomysł i dobrze mi się pisze, to wszystko dzieje się trochę poza mną - opowiada Vito Bambino.

Bitamina - Pytanie do niej (live) / Kalejdoskop Records

Zaaranżowana w studiu przez wszystkich muzyków piosenka okazała się mieć olbrzymi potencjał koncertowy. - Pamiętam jeden z pierwszych występów. "Kawalerka" była tak świeża, że ludzie właściwie znali tylko "Dom". Kiedy wjechało "Pytanie do niej" zobaczyłem, że śpiewają ten numer razem ze mną - wspomina rozmówca Damiana Sikorskiego. - Byłem bardzo wzruszony, bo to jest piosenka, która nie ma uporządkowanej formy, nie ma refrenu, nie jest skonstruowana jak hit.

Zobacz także:

Dziś Bitamina ma na koncie 5 studyjnych krążków i jedną płytę koncertową. Vito Bambino jest także współautorem audycji "Tłusty Czwartek", którą prowadzi na zmianę z GrubSonem w każdy czwarty dzień tygodnia o godz. 22.00.

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 28.01.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

P.Unity na żywo w Czwórce. Koncert w "Będzie głośno!"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 19:00
Funk, soul, jazz, psychodelia i rap zabrzmiały w studiu koncertowym Czwórki za sprawą formacji P.Unity. Posłuchaj tego występu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

GrubSon, BRK i Jarecki ponownie zagrali w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 20:00
W piątek przypomnieliśmy występ GrubSona i Jarockiego z finałowego koncert projektu "Od ujścia do źródła". Koncert odbył się na scenie radiowej Czwórki w 2017 roku. 
rozwiń zwiń