Carbon Silesia Festival 2023 - co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 16:20
Festiwalowy początek lata - tak o Carbon Silesia Festival mówią jego organizatorzy. Przed nami trzecia odsłona imprezy, podczas której wystąpią największe gwiazdy współczesnej muzyki elektronicznej.
Igor Fleiszer organizator Carbon Silesia Festival i Lex, czyli Maciek Kasprzyk.
Igor Fleiszer organizator Carbon Silesia Festival i Lex, czyli Maciek Kasprzyk.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Carbon Silesia Festival odbędzie się w dniach 23 i 24 czerwca 2023 roku w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
  • W tym roku na festiwalowych scenach wystąpią: HVOB Live, Boys Noize oraz Lindstrøm
  • Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia

Gdzie odbędzie się festiwal?

Carbon Silesia Festival to impreza organizowana przez twórców SnowFestu. Pomysłodawcą i szefem artystycznym obu wydarzeń jest Igor Fleiszer - DJ, producent i połowa duetu Last Robots. - Mamy świetną XIX-wieczną przestrzeń, oddaną do użytku niecałe dwa lata temu. Muzyka elektroniczna idealnie wpisuje się w industrialny klimat sztolni. Doceniają to i nasi goście, i uczestnicy festiwalu - opowiada gość audycji. - Stworzyliśmy butikowy festiwal dla ludzi, którzy wiedzą czym jest muzyka elektroniczna i lubią się dobrze bawić. To jedyna impreza w Polsce, która odbywa się w takim miejscu, ale my lubimy wyzwania, a odkrycie Zabrza przed klubową publicznością było jednym z nich.

Czym Carbon różni się od SnowFestu?

W tym roku festiwal odbędzie się po raz trzeci. - W pewnym sensie Carbon jest spełnieniem moich didżejskich marzeń. O ile na SnowFeście kładziemy nacisk na hip-hopi drum'n'bass, o tyle do Zabrza zapraszam artystów, których muzyka jest mi bliska i jako słuchaczowi i jako didżejowi - mówi Igor Fleiszer. - Od ponad 20 lat występuję w klubach i na festiwalach i zdobyte w ten sposób doświadczenia chcę przekładać na imprezy, które sam organizuję. Polacy widzieli już dużo i mają duże oczekiwania. Co więcej rośnie konkurencja, i to nie tylko jeśli chodzi o nowe festiwale w Polsce, ale też w całej Europie. My staramy się im sprostać.

CARBON Silesia Festival 2023 - Zapowiedź | CARBON Silesia Festival 2023

"Mocnego techno nię będzie". Kto wystąpi w Zabrzu?

Jak przyznaje rozmówca Maćka Kasprzyka zaproszeni na festiwal artyści reprezentują różne odmiany tanecznej elektroniki - z jednym wyjątkiem. - Nie będzie mocnego techno, bo sam nie przepadam za takim brzmieniem. Ale w tym klimacie utrzymany będzie występ A_GIMA i Jurka Przeździeckiego, więc fani muzycznych eksperymentów powinni być usatysfakcjonowani - dodaje.  Jedną z gwiazd tegorocznej odsłony będzie Alex Ridha, doskonale znany fanom muzyki elektronicznej jako Boys Noize. Artysta jest zdobywcą statuetki Grammy za wyprodukowanie nagrania "Rain On Me" Lady Gagi i Ariany Grande, a prestiżowy magazyn "Rolling Stone" umieścił Niemca na liście "10 DJ-ów, którzy rządzą światem”. - W tym roku udało nam się też zaprosić Hansa-Petera Lindstrøma z Norwegii. Artysta tworzy wyłącznie przy użyciu instrumentów analogowych, nie przepada za komputerami, a w jego studiu stoją dziesiątki syntezatorów. I to właśnie część z nich przywiezie do Zabrza, bo Lindstrøm występuje tylko w formule live - wyjaśnia Igor Fleiszer.

LINEUP 2023

Na Carbon Silesia Festival zagrają także:

  • Terr - brazylijska gwiazda wytwórni Phantasy Sound
  • HOSH - reprezentant labelu Diynamic, współautor wielkiego przeboju "Midnight (The Hanging Tree)”
  • Red Axes - najbardziej najbardziej izraelski duet taneczny
  • DRS - który na scenie wystąpi wspólnie z DJ-em DOGGEREM

Carbon Silesia Festival - wydarzenia towarzyszące 

Jedną z osi festiwalu będzie także food market, oferujący najlepsze jedzenie w naszym kraju, a także strefa chill z dodatkowymi, dziennymi aktywnościami dla wszystkich tych, którzy na festiwalach poszukują czegoś więcej niż tylko szalonego tańca pod sceną. W tym duchu powstała inicjatywa CARBON by Day, czyli dzienna impreza i możliwość darmowego zwiedzania Muzeum w Sztolni Królowa Luiza, CARBON Art Zone - prezentująca prace młodych artystów oraz CARBON Academy, czyli warsztaty i panele poświęcone dj-owaniu i muzyce elektronicznej.


CARBON Silesia Festival 2022 CARBON Silesia Festival 2022
Posłuchaj
12:59 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - carbon 16.06.2023.mp3 Carbon Silesia Festival - co w programie festiwalu? (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Maciek Lex Kasprzyk

Gość: Igor Fleiszer (DJ, producent, organizator festiwalu_ 

Data emisji: 16.06.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Jurek Przeździecki: muzyką staram się nie nudzić, także siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 00:00
- Formuła kilkudniowych imprez muzycznych pozwala słuchaczom wejść w klimat i przeżywać muzykę na poziomie, który w klubie nie jest dostępny - mówi Jurek Przeździecki, który na festiwalu w Białymstoku wystąpi na Czwórkowej Scenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzenie house'u. Seb Skalski u DJ Berta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 09:50
- Jestem na "house chowany” - śmieje się Seb Skalski, warszawski producent, DJ, muzyk, kompozytor, remikser i jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzyki house. 
rozwiń zwiń