Skąd się wzięła moda?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 14:00
Jako taka narodziła się w XIX wieku. Dziś rządzi światem i przenika do kolejnych dziedzin życia. Zaglądamy za kulisy wielkiej mody.
Audio
  • Historia mody w pigułce (Czwórka/Nawiedzeni)
  • Jak zostać modelką? (Czwórka/Nawiedzeni)
  • Moda i historia, czyli w co wielcy projektanci ubierali żołnierzy (Czwórka/Nawiedzeni)
Jako dyrektor artystyczny domu mody Chanel Karl Lagerfeld ugruntował pozycje marki, a przygotowywane przez niego pokazy to najważniejsze wydarzenia w trakcie paryskiego tygodnia mody
Jako dyrektor artystyczny domu mody Chanel Karl Lagerfeld ugruntował pozycje marki, a przygotowywane przez niego pokazy to najważniejsze wydarzenia w trakcie paryskiego tygodnia mody Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA

- Już w starożytnych Atenach mieszkańcy ubierali się pod dyktando - opowiada Aleksandra Jatczak z Katedry Mody warszawskiej ASP. - Kobiety w zależności od wieku i stanu cywilnego musiały być okryte - zazwyczaj od stóp do głów. Zwłaszcza, kiedy opuszczały dom.

Moda w dzisiejszym rozumieniu narodziła się nieco później. - Pierwsze zachowane księgi krawieckie pochodzą z renesansu - mówi historyk sztuki. - Wtedy też pojawiła się pierwsza biblia mody autorstwa Cesare Vecellio.

W XIX wieku, dzięki rewolucji przemysłowej, ubrania zaczęto produkować na masową skalę. Wtedy też pojawiły się pierwsze dom mody haute couture oraz pierwsze sezonowe kolekcje. Dziś wielcy krawcy nie tylko ubierają gwiazdy, ale także projektują stroje dla stewardess albo żołnierzy. Co jednak nie zawsze staje się powodem do dumy…

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 15.00

(kul/kd)

Czytaj także

Świat modelingu wymaga twardego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 18:30
W powszechnej opinii modele i modelki prowadzą wspaniałe życie, w którym muszą jedynie dobrze wyglądać, a reszta przychodzi sama. Podróże w najpiękniejsze zakątki świata, popularność, duże pieniądze - to wszystko kusi miliony młodych ludzi z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin - 25 lat po zjednoczeniu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 13:00
Ćwierć wieku temu runął Mur Berliński. - Dziś jest to multikulturowe miasto przesiąknięte artystycznym duchem, nowymi trendami i modą - mówi dziennikarka Grażyna Saniuk.
rozwiń zwiń