Pozytywizm - w pogoni za sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 12:30
Podobno to najmniej ulubiona epoka literacka, której nazwa niewiele ma wspólnego z promowanymi wartościami. Pozytywizm to "praca organiczna" i "praca u podstaw", ale także fantastyczna "Lalka" Bolesława Prusa.
Audio
  • Co powinieneś wiedzieć o pozytywizmie? (Czwórka/Nawiedzeni)
Młodzież niechętnie sięga po pozytywistyczne lektury. Tymczasem fabuła niektórych powieści wciąga bardziej niż literatura sensacyjna
Młodzież niechętnie sięga po pozytywistyczne lektury. Tymczasem fabuła niektórych powieści wciąga bardziej niż literatura sensacyjnaFoto: Glow Images/East News

Zmęczeni romantyczną koncepcją świata pisarze w drugiej połowie XIX wieku odrzucili wszystko to, co nieracjonalne, i skupili się na literaturze dydaktyczno-moralizatorskiej. - Pozytywiści mówili, że nie ma ducha bez instytucji - tłumaczy nauczyciel języka polskiego, Jarosław Górski. - Twierdzili też, że podstawą świata jest życie gospodarcze.

Najbardziej znaną polską powieścią pozytywistyczną jest "Lalka" Bolesława Prusa. - Niedoceniana przez uczniów lektura ma wiele współczesnych wątków - uważa gość Czwórki. - Główny bohater, Stanisław Wokulski, robi podejrzane interesy, a jego firma przypomina coś, o czym dziś mówimy "piramida finansowa".

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Jarosław Górski (nauczyciel języka polskiego)

Data emisji: 9.01.2015

Godzina emisji: 10.00

(kul/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalak znaczy "sparowany"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 16:00
W "Słowniku Języka Polskiego" stalak to stalowy stojak służący jako podpora stropu w kopalni. W życiu codziennym to słowo ma wiele wspólnego z miłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Bez Przeklinania. Jak się tego oduczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 13:00
Ideą Dnia Bez Przeklinania, obchodzonego 17 grudnia, ma być zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje.
rozwiń zwiń