Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
Audio
  • Prof. Jerzy Bralczyk o miłości do języka polskiego, poprawnej polszczyźnie we współczesnych mediach, okolicznościach, w których należy używać słowa "witam", a także książce "Wszystko zależy od przyimka" (Czwórka/Stacja Kultura)
Jerzy Bralczyk w Czwórce
Jerzy Bralczyk w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński/PR

Na pomysł, by napisać tę książkę, wpadł właśnie prof. Bralczyk. On również był pomysłodawcą konwencji, w jakiej została ona utrzymana, czyli po prostu rozmowy. Bo dla prof. Bralczyka rozmowa najczęściej jest przyjemnością. - Zajmuję się rozmową od niepamiętnych czasów. Zdaje mi się też, że zawsze coś pięknego może z niej wyniknąć, a cóż może być piękniejszego od książki - pyta retorycznie gość Czwórki.

"Wszystko zależy od przyimka" to lektura pełna pytań, bo, jak przyznaje prof. Bralczyk, pytania zwykle są ciekawsze niż odpowiedzi. - Jeden z filozofów, który spotkał się z jakimś trudnym pytaniem, mawiał "to jest tak dobre pytanie, że nie chcę go psuć swoją odpowiedzią" - tłumaczy żartobliwie gość "Stacji Kultura" i dodaje, że odpowiedzi na pytania, "jak się mówi”, "jak się pisze” są właściwie tożsame: mówi się tak, jak mówią ludzie. Po prostu. - Ale w językoznawstwie są też pytania rzetelne: skąd się wzięła dana forma i co ona wyraża? - mówi prof. Bralczyk. - I odpowiedzi na nie poszerzają naszą wiedzę, a co za tym idzie - nasz świat.

Prof.
Prof. Jerzy Bralczyk w Czwórce/fot. Wojciech Kusiński/PR

Zdaniem eksperta, "za językiem jest świat". Warto więc zajmować się nie tylko suchą analizą konstrukcji języka i jego form, ale także, a może przede wszystkim tym, co kryje się między słowami. - Dopiero, gdy dojrzymy to, co kryje się pod treścią, jeśli zastanowimy się, jak z gramatyki danego języka możemy wnioskować coś o sposobie widzenia świata przez dany naród, wówczas zaczyna się robić naprawdę ciekawi - mówi Bralczyk.

Dlatego też w książce "Wszystko zależy od przyimka" pojawia się mnóstwo pytań: m.in. czy istnieje żeńska odmiana słów "detektyw" albo "szpieg". I którą wersję wybrać: szpieżyca, szpieżka, a może detektywka? Autorzy raczą nas ciekawostkami, dotyczącymi naszej ojczystej mowy. Okazuje się na przykład, że polski jest jedynym na świecie językiem, w którym gramatycznie wyrażona została różnica między "dwoma kochankami", a "dwojgiem kochanków".

(kd/pj)

Czytaj także

Co czytają dziennikarze Czwórki?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:00
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, którego celem jest promocja czytelnictwa. Z tej okazji jednak mamy dla Was niespodziankę! :)
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabłądziłam" - poznaj świat nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:30
Niewielu polskich pisarzy tworzy dziś dla młodzieży. Tym bardziej cieszy fakt, że spod pióra Agnieszki Olejnik wyszła powieść "Zabłądziłam", dobrze skrojona literatura dla trochę młodszych czytelników, ale nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Michniewicz: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:00
- Chodzę trochę z głową w chmurach, a gdy do czegoś się "podpalę", nie zastanawiam się, czy to ma w ogóle sens i czy się opłaca, tylko to robię - opowiada o sobie pisarz Tomasz Michniewicz, autor książki "Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien - zgryźliwiec, który chciał być hobbitem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
John Ronald Reuel Tolkien był za sprawą "Władcy Pierścieni" jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Fikcja fascynowała go nie tylko na papierze.
rozwiń zwiń