Dieta bezglutenowa. Moda czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:22
- Celiakia jest jak góra lodowa. Wiemy tylko o tych przypadkach zachorowań, które widać nad powierzchnią wody. Reszta, ogromna większość, to chorzy niezdiagnozowani - mówi ekspertka ds. żywienia Anna Wojtasik.
Audio
  • Czym jest celiakia i co jeść na diecie bezglutenowej? (Nawiedzeni/Czwórka)
Wielu chorych nawet nie wie o swojej przypadłości. Tymczasem niewłaściwa dieta podczas celiakii może mieć bardzo poważne konsekwencje
Wielu chorych nawet nie wie o swojej przypadłości. Tymczasem niewłaściwa dieta podczas celiakii może mieć bardzo poważne konsekwencjeFoto: Glow Images/East News

Gluten, czyli mieszanka białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występuje m.in. w ziarnach przenicy i jęczmienia. Szacuje się, że 1 proc. osób w populacji europejskiej choruje na celiakię, czyli nie toleruje glutenu. - Celiakia powoduje zanik kosmków jelitowych, przez co nasze jelita stają się płaskie, co upośledza wchłanianie składników odżywczych. Przed laty jej objawy były podobne do objawów niedożywienia, dziś typowych przypadków jest coraz mniej. Pojawiają się za to atypowe, charakteryzujące się choćby bólem głowy, aftami - mówiła Anna Wojtasik z Instytutu Żywności i Żywienia.

Co powoduje tę chorobę? Skłonności genetyczne i gluten w diecie. - Warto zrobić badania, które określą czy chorujemy, ale także, czy mamy predyspozycje, by zachorować - przekonywała ekspertka. W programie mówiła także o tym, jak wyglądają testy na celiakię i tłumaczyła, jak wygląda dieta chorych.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Anna Wojtasik (Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie)

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 11.30

kd/pj

Czytaj także

Wiśnie są dobre na wszystko. Także na bezsenność

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 14:29
To rozwiązanie idealne dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Naukowcy udowodnili, że na sen doskonale działa jedzenie wiśni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odchudzanie się lodami. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:00
Lody to przyjemności, której trudno sobie odmówić. Zdaniem niektórych jedzenie ich to sposób na to, by zrzucić zbędne kilogramy. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak jest.
rozwiń zwiń