Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
Audio
  • Jak działa ludzki wzrok i jaką ma rozdzielczość nasze oko? (Nawiedzeni/Czwórka)
Ludzkie oczy w połączeniu z mózgiem, działają jak świetnej jakości sprzęt rejestrujący obraz
Ludzkie oczy w połączeniu z mózgiem, działają jak świetnej jakości sprzęt rejestrujący obrazFoto: Glow Images/East News

Słuchaj także
dzięcioł ptak 1200.jpg
Czy dzięcioł może mieć wstrząs mózgu?

- Możemy wyróżnić część optyczną oka, która odpowiada za doprowadzanie i skupienie światła w oku, matrycę, czyli błonę światłoczułą, odpowiedzialną za przetwarzanie energii świetlnej, kabelki, czyli nerwy które przewodzą sygnał elektryczny odpowiadający za impulsy wzrokowe, oraz procesor - mózg, od którego zależy ich "obróbka" - mówił Mariusz Strąk.

Przyznał, że rozdzielczość naszego oka jest gigantyczna i sięga nawet ok. 140 mln pikseli. - Komórki w naszej siatkówce nie są jednak identyczne i mają różne poziomy precyzji widzenia - mówił lekarz. W rozmowie z Czwórką tłumaczył też, ile dokładnie wynosi jedna minuta kątowa, czyli medyczna miara jakości ludzkiego wzroku i opowiadał o zdolnościach "fokusowania" naszych oczu, czyli zmieniania ostrości widzenia - nawet nieświadomie - w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

***

Autor materiału: Maciej Oswald

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 11.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul

Czytaj także

Różne oblicza matematyki. "Nie musi być nudna"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 11:12
- Ta nauka jest ciekawa, fantastyczna i… można się w niej zagubić - mówi Kamila Łyczek, autorka książki "Rodzinna matematyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Kubusia Puchatka. A ty, jaki masz "rozumek"?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 14:58
Najsłynniejszy prawdopodobnie miś na świecie, Kubuś Puchatek obchodzi 18 stycznia swoje święto. Z tej okazji nasz reporter próbował mierzyć pojemność ludzkiego "rozumku".
rozwiń zwiń