Aloha Opus Magnum. "Muzyka nie jest na sprzedaż"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:00
Aloha Opus Magnum to niezależne i zrealizowane z rozmachem dzieło, którego producentami wykonawczymi są Proceente i Łysonżi Dżonson. - Uczymy słuchaczy, jak eksplorować mózg autora. Nie robimy muzyki według planu, nie tworzymy jej na sprzedaż - mówią raperzy.
Proceente podczas koncertu w Czwórce
Proceente podczas koncertu w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

Energia, dynamika, prawda

- Przy projekcie pracuje 36 artystów: raperów i producentów, co sprawiło, że musieliśmy się z Łysonżim mocno nagimnastykować, żeby wszystkich zgrać - opowiada Proceente. - Materiał na drugi volumin powstawał w lockdownie, więc tym bardziej było to karkołomnym zadaniem. Ale udźwignęliśmy to. 

Projekt składa się z czterech voluminów, które ukazują się w rocznych odstępach czasowych. Na każdej z odsłon Aloha Opus Magnum pojawia się liczna reprezentacja wyjątkowych gości - niekwestionowanych znakomitości i seryjnych czempionów w dziedzinie hip-hopowej ekspresji. - Płyta jest zróżnicowana, ale nie wymyśliliśmy prochu, bo też nie o to nam chodziło - tłumaczą goście Numer Raza. - Ten krążek ma w sobie energię, dynamikę i prawdę - dodaje Łysonżi.

Rap nieprzekombinowany

W tekstach nie brakuje odwołań do tekstów kultury, ale bez przekombinowania. - Mamy numer "Przerywamy program" na bicie Kuby Knapa, gdzie bazujemy głównie na cytatach z filmów polskich. Jest też kawałek "Szczęki 5" - wymieniają raperzy. - Dla nas ważne jest to, żeby "Opus Magnum" sprawiało przyjemność naszym rówieśnikom. Oczywiście ta płyta jest dla wszystkich, tylko nie wiemy, czy wszyscy chcieliby jej słuchać - śmieją się artyści. 

"Aloha to stan umysłu"

Proceente i Łysonżi tłumaczą też, skąd wzięła się nazwa projektu. - Aloha to stan umysłu, a przy okazji platforma, na której działa już wielu artystów. I to, co nas łączy, to próba namówienia słuchaczy do powrotu do źródeł hip-hopu, do ponownego odkrywania treści i głębi w muzyce. Obecne produkcje to głównie algorytmy, a my działamy trochę jak rebelianci - mówią goście audycji.

Sprawdź:  "40 lat rapu w Czwórce". Co jest najważniejsze w tej muzyce? >>>

Posłuchaj
63:44 2022_04_05 22_01_10_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Proceente i Łysonżi o projekcie i płytach Aloha Opus Magnum (Numer Raz na fali/Czwórka)

Premiera albumu "Aloha Opus Magnum vol. II" odbyła się 4 lutego 2022 roku. - Mamy nadzieję, że to, że udało nam się wypuścić album przed 24 lutego, wielu słuchaczom ułatwiło wejście w nową rzeczywistość - mówią artyści.

Posłuchaj także nagrania drugiej godziny audycji "Numer Raz na fali" >>>

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Proceente (Michał Kosiorowski, raper), Łysonżi Dżonson (Miłosz Krawczyk, raper)

Data emisji: 05.04.2022

Godzina emisji: 22.04

Czytaj także

"Combo". Kolejna odsłona raperskiego życia Hadesa

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 22:01
- Singiel "Smog" nie odzwierciedla w ogóle tego albumu, to jeden z numerów, który jest znacząco inny od całej reszty na "Combo" - zdradza Hades. - Stwierdziliśmy jednak, że ten numer najbardziej "łupie" i mimo że jest mroczny, to ma najwięcej energii i najbardziej nadawał się na singla - dodaje.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukier: celowo przerysowujemy rapgrę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 11:00
Choć Cukier to doświadczeni muzycy, którzy na polskiej scenie - w różnych gatunkach muzycznych - funkcjonują od lat, ich rap jest nowatorski. - Robimy swoje, jeśli ktoś ma z tym problem, to to jest jego problem - mówią Amadeusz Krebs i Bartosz Caboń.
rozwiń zwiń