asthma: jestem w miejscu, w którym wiele osób nie chciałoby mnie widzieć

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 23:00
- Mam świadomość, że mój sposób bycia, to, że maluję paznokcie, dla przeciętnego odbiorcy polskiego hip-hopu to jest szlaban, coś, za co należy zdyskwalifikować twórcę. Ale nie myślę o tym w kategorii "jestem odważny", bo cały czas robię to, co czuję. Akceptuję sytuację, w której się znajduję - mówi asthma.  
asthma w Czwórce.
asthma w Czwórce.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Plot twist: "starowiślna"

Krytycy muzyczni widzą w nim "głos młodego pokolenia". On sam broni się przed tym określeniem, bo uważa, że to "jest coś, co idzie milionem gardeł, a nie jednym". Mateusz Wardyński, bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko rapera, zadebiutował w 2021 roku albumem "manifest". O krążku "nowe życie" mówi, że to kino drogi, które mógłby wyreżyserować Jim Jarmusch. - Oba krążki to dla mnie dwie części historii, które płynnie przeszły w siebie. Pierwszy raz w życiu jestem w stanie powiedzieć, że jestem tak naprawdę szczęśliwy. Że ta droga doprowadziła mnie do miejsca, za które jestem bardzo wdzięczny - opowiada asthma. - Mam świadomość, że "nowe życie" operuje obrazami, które były już wielokrotnie omawiane w kulturze, ale tak jest w przypadku "rzeczy pierwszych", że one przydarzają się każdemu pokoleniu. Opowiadam o sprawach intymnych, trudnych i bolesnych w taki sposób, żeby inni mogli poczuć to, co ja czułem. Gdybym, po utworach o miłości, nie zaserwował słuchaczom plot twistu w postaci numeru "starowiślna", to nie byłaby taka sam płyta.  

"Kobieca płyta"

"nowe życie" to nie ostatnie słowo rapera w tym roku. -  Najbardziej kobieca rzecz, przynajmniej w moim mniemaniu, jaką do tej pory zrobiłem, to płyta, która ukaże się za jakiś czas. Zacząłem nad nią pracować, kiedy już uzyskałem pewną świadomość odnośnie siebie, i chciałem uchwycić tę energię - opowiada asthma. - I jeśli tu miałbym wskazać reżysera, który mógłby tę opowieść przenieść na ekran, to zdecydowanie byłaby to kobieta. 

Posłuchaj też:


Rosalie. i asthma Rosalie. i asthma

asthma i inni

asthma jest też autorem części tekstów na nową płytę Rosalie. "Motherlode", wkrótce zobaczymy go także w kontynuacji serialu "Belfer", w którym zagrał i do którego napisał wiersze. - Wśród piosenek Rosalie., do których pisałem słowa, jest też jej duet z Vito Bambino. Kiedy w taksówce usłyszałem numer "Czar" i to, że w pewnym momencie Vito śpiewa mój tekst, poczułem tak silny ładunek emocjonalny, który nie towarzyszył mi nawet przy premierach moich płyt. Zdałem sobie sprawę, dotarłem do miejsca, w którym wiele osób nie chciałoby mnie widzieć - dodaje raper.  

Posłuchaj
49:20 2023_06_07 13_06_52_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 "nowe życie" asthmy (Muzyczny Lunch/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: asthma (Mateusz Wardyński)

Data emisji: 07.06.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Filip Kalinowski: dzieci transformacji w rapie znalazły otuchę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 14:20
- Postrzegam rap jako muzykę folklorystyczną. To świetne medium opowiadające o świecie z perspektywy bloku, podwórka, chodnika i ławki, ale także sposób mówienia o mieście, o kraju i specyficznej dekadzie lat 90. - mówi Filip Kalinowski, autor książki "Niechciani, nielubiani".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawy w laboratorium dźwięku. Barto Katt i Koza o płycie "GEAR 3000"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 15:30
Młodzi, zdolni, nieobliczalni i skorzy do eksperymentów - tandem Barto Katt i Koza wydał płytę "GEAR 3000". - Każdy z nas trochę zastanawia się, co przyniesie trzecie millenium. Nasza wizja nie jest optymistyczna. To świat, który został zniszczony, a my utknęliśmy gdzieś pomiędzy czasami i jako obcy nie rozumiemy tego, jak to się stało - opowiadają muzycy.  
rozwiń zwiń