Raper Młody: nie jestem już taki młody, ale coraz bardziej pracowity

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 10:25
- Całe życie robię bity, ale przez długi czas nie stawiałem sobie wymagań i nie małem żadnych oczekiwań. Nie brałem odpowiedzialności za muzykę - opowiada Młody. - Teraz robię pięć razy więcej i pięć razy lepiej. Wydałem album "S.E.N." i pracuję nad projektem "Modus operandi".   
Młody współpracował m.in. z producentem Moo Latte i legendą rapu KRS-One
Młody współpracował m.in. z producentem Moo Latte i legendą rapu KRS-OneFoto: Paweł Brzozowski/mat. promocyjne
  • Młody to raper i producent z Bielska Białej.
  • Na scenie pojawił się pod koniec lat 90. i współpracował z wieloma producentami i raperami.
  • Obecnie wydaje płyty w swoim wydawnictwie Numer Osiem. 
  • Album "S.E.N." to efekt współpracy z producentem Moo Latte (Vito Bambino), didżejem Ure i z OlafSaxxem z zespołów EABS i Błoto. 
  • W tym roku Młody planuje zrealizować nowy projekt - "Modus operandi".

Młody jest raperem i producentem obecnym w polskim hip-hopie od końca lat 90. Pierwszą zajawką artysty było graffiti, potem pojawiła się muzyka, którą do domu przyniósł starszy brat.

Gang Starr, Playstation i własny styl

- Kiedy hip-hop zaczął zaglądać na nasze podwórko, to były to przede wszystkim produkcje ze Stanów Zjednoczonych. Szczególnie poruszył mnie album Gang Starra "Moment of Truth". Pożyczył mi ją ziomek z podstawówki, z którym przyjaźnię się do dziś. Pamiętam, że jechałem wtedy na obóz i bite dwa tygodnie przesiedziałem z tą płytą na słuchawkach - wspomina gość Czwórki. - To w ogóle było ważne wydawnictwo w historii gatunku, ale u mnie zmieniło cały światopogląd. Przez długi czas u mnie też "stopa była na froncie", a DJ Premier do dziś jest jednym z moich ulubionych wykonawców.  

Pierwsze bity Młody robił na konsoli Playstation i przez długi czas unikał samplowania. - Robiłem bity grane, bo dla mnie samplowanie było rodzajem kradzieży. Zależało mi też na zachowaniu oryginalności. Nie chciałem, żeby ktoś mi zarzucił, że "wybijam się na cudzym" - tłumaczy rozmówca Michała Witaka. - Dzięki temu wyrobiłem sobie własny styl, na przykład jeśli chodzi o brzmienie basów.

Posłuchaj
36:45 raper mlody.mp3 Młody o płycie "S.E.N." i planach wydawniczych (Numer Raz na fali/Czwórka) 

"S.E.N." - wymagająca podróż z satysfakcjonującym zakończeniem

W 2023 roku Młody wydał "S.E.N.". Album, nad którym pracował z producentem Moo Latte (Vito Bambino, Bitamina), didżejem Ure i OlafSaxxem z zespołów EABS i Błoto, wydał nakładem własnej oficyny Numer Osiem. - To była piękna, choć wymagająca podróż, bo w projekt zaangażowanych było 30 osób - opowiada artysta. - Swoje założenia zrealizowałem w 95 proc., co jest dla mnie raczej satysfakcjonujące. Wiem też, że osób, które dotarły do płyty, "S.E.N." też nie rozczarował. 

Historia o seryjnym mordercy

30 stycznia 2024 roku Młody skończył 40 lat. Z okazji urodzin wypuści singiel pt. "Prosty chłop", który jest ważnym elementem w kontekście jego przyszłego projektu. "Modus operandi" to historia seryjnego mordercy opisana w 15 numerach. Historia jest bardzo skondensowana, bo dzieje się na przestrzeni około 30 lat, a do opisania całości użyto 480 wersów. Całość, podobnie jak teledysk do "Prostego chłopa", będzie zilustrowana z pomocą AI. Premiera wydawnictwa odbędzie się jeszcze w tym roku. 

"Całe życie robię bity"

- To nie koniec moich planów. Mam już gotowy cały album do muzyki Moo Latte i osiem numerów na braggową płytę. Nie wiem, czy cały będzie na moich bitach, bo gadam z różnymi ziomeczkami, więc jeszcze nie wiem, co z tego wyjdzie - wyjaśnia Młody. - Całe życie robię bity, ale przez długi czas nie stawiałem sobie wymagań i nie miałem żadnych oczekiwań. Nie brałem odpowiedzialności za muzykę. Odkąd mam własne wydawnictwo, robię pięć razy więcej i pięć razy lepiej.


Młody - raper i producent. Młody - raper i producent

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Młody (raper)

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 22.05

kul/kormp

Czytaj także

Sosad: moje emocje znalazły upust w rapowaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 09:58
Sosad urodził się w 1999 roku. Inaczej niż popularni dziś coldboye, w swoich kawałkach dzieli się emocjami, pokazuje, co myśli o rzeczywistości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

52 Dębiec i Numer Raz - razem na płycie "0323"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:00
"0323" to nowy album 52 Dębiec. Płyta powstała z okazji dwudziestej rocznicy wydania słynnego "P-Ń VI". - Jubileusz postanowiłem świętować z muzyką. Ale nie chodziło mi o powrót do przeszłości, tylko o stworzenie czegoś nowego - opowiada "Hans" - raper, wokalista, autor tekstów i producent muzyczny.
rozwiń zwiń