Luxtorpeda w Czwórce o "Omedze" - najnowszy album jest "ostry i bezkompromisowy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 12:00
Album "Omega" to 11 premierowych utworów komentujących rzeczywistość oraz kondycję współczesnego świata i człowieka.  - To z pewnością najmocniejsza i najbardziej bezkompromisowa płyta w historii grupy - mówią muzycy Luxtorpedy w Czwórce.
Luxtorpeda to jeden z najlepszych polskich zespołów, który świetnie radzi sobie i w studiu nagraniowym, i na koncercie
Luxtorpeda to jeden z najlepszych polskich zespołów, który świetnie radzi sobie i w studiu nagraniowym, i na koncercieFoto: Bartosz Bajerski

"Omega" to analogowe i bezkompromisowe oblicze Luxtorpedy. Krążek, który swoją premierę miał 6 maja, jest - jak przekonują artyści -  najmocniejszym albumem w historii tego zespołu. - Bezkompromisowość tej płyty objawia się oczywiście w ostrym, niemiłosiernym brzmieniu, ale także w tekstach. Śpiewamy o ranach, strupach, problemach w życiu. Te teksty to swoiste catharsis, rozliczenie naszego życia. Twórczość rockowa charakteryzuje się tym, że człowiek krzyczy nie tylko o tym, co go cieszy, ale przede wszystkim o tym, co go boli - mówili muzycy.

"Analogowość" krążka muzycy potraktowali bardzo dosłownie. Płyta miksowana była bowiem na takim właśnie, oldschoolowym stole. - Mieliśmy na szczęście taki sprzęt w studiu. Robiliśmy wcześniej próbne miksy z użyciem nowoczesnych nowinek technologicznych, ale - choć fajnie to brzmiało - wychodziła nam z tego elegancka "bułka paryska", a nam chodziło o "przaśny razowy chleb" - mówili goście Czwórki. 

W słowach utworów z nowej płyty Luxtorpedy znaleźć można echa aktualnych wydarzeń, związanych z wojną za naszą wschodnią granicą. To jednak wynika z ponadczasowego charakteru tekstów, które powstały jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. - Ta płyta powstawała na początku roku, ale dziś, czytając teksty, sami widzimy, że są one wciąż aktualne - podkreślali goście Bartka Koziczyńskiego. - Teksty powstawały przed putinowską inwazją na Ukrainę i Europę, dotykają więc głównie problemów rodzinnych, tych, z którymi sami się borykamy. 

Posłuchaj
54:09 2022_05_06 22_05_18_PR4_Rock_Block.mp3 Muzycy grupy Luxtorpeda o swoim najnowszym krążku "Omega" (Rock Blok/Czwórka) 

W jednym z utworów fragment tekstu brzmi "Omega to nie koniec, to dopiero początek". - Zaczynając prace nad tym krążkiem, wiedzieliśmy, że chcemy, by ta płyta była inna niż poprzednie i by stanowiła powrót do lat 90. - mówili goście Czwórki. Jednym z singli promujących płytę "Omega" jest utwór "Hydra".

Źr. OfficialLuxtorpeda/Omega - Hydra

Luxtorpeda na polskiej scenie muzycznej gra już 12 lat. Nazwa zespołu pochodzi od powiedzonka, którego używała mama Litzy, która mówiła "Weź to zrób jak Luxtorpeda", o czym muzyk opowiadał w czasopiśmie "Teraz Rock". Pierwszy album Luxtorpedy został wydany w 2011 roku. Dziś grupa ma na koncie siedem albumów długogrających, EP-kę, albumy koncertowe i kompilacje, a także niezliczoną ilość koncertów, m.in. w naszym Czwórkowym studio. 

W 2013 roku Luxtorpeda zagrała w Czwórce >>>

Źr. Luxtorpeda - koncert live - Autystyczny (Czwórka)/Polskie Radio

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Robert "Litza" Friedrich (gitarzysta i wokalista)Robert "Drężmak" Drężek (gitarzysta), Krzysztof "Kmieta" Kmiecik (basista), Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak (perkusista) 

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 22.15

kd

Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dance Like Dynamite z "Litanią Kłamstw". "To niezaplanowany concept album"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 22:01
Zespół Dance Like Dynamite powraca z trzecim krążkiem długogrającym. "Litania Kłamstw" to płyta w całości po polsku. - Najlepiej słuchać jej od początku do końca. Wówczas ma się pełen obraz naszej muzyki - mówił wokalista i lider grupy Krzysztof Sadowski.
rozwiń zwiń