"Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" to historia, która mogła się wydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 11:50
- W moich książkach dotykam spraw trudnych, skomplikowanych relacji. Zależy mi, by pokazać ludzi prawdziwych - mówi Ałbena Grabowska, pisarka.
Audio
  • Ałbena Grabowska opowiada m.in. o swojej książce "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" (Czwórka/Pani tomu)
Powieść Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli opowiada o losach polskiej rodziny na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku
Powieść "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" opowiada o losach polskiej rodziny na tle dramatycznych wydarzeń XX wiekuFoto: Pixabay/Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Jej najnowsza książka "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli", to historia jednej rodziny na przestrzeni stu lat. Fabuła powieści zaczyna się w momencie, kiedy rodzinny dramat - śmierć jednej z bohaterek - zbiega się z wybuchem I wojny światowej.

- Moje bohaterki wcale nie są zawsze pozytywne, a skrzywdzone przez los. Odzieram je z nimbu niewinności. To kobiety, które same krzywdzą siebie i innych, bo tacy naprawdę są ludzie - mówi autorka.

Ałbena Grabowska zaczynała od powieści osadzonych w Bułgarii, kraju swojego pochodzenia i dzieciństwa, potem pisała dla dzieci. W Czwórce opowiedziała m.in., czy to możliwe, by dzięki książkom oderwać dzieci od komputerów, skąd czerpie pomysły do swoich opowieści oraz, jak godzi pisanie z karierą w zawodzie lekarza.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: dr Ałbena Grabowska (lekarz neurolog, epileptolog ze Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym, autorka 11 książek)

Data emisji: 23.04.2015

Godzina emisji: 19.00

kd/kul

Czytaj także

Obraz współczesnych Polek. "Emocjonalne i pamiętliwe"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 13:00
"Polki. Spełnione Profesjonalistki, Rodzinne Panie Domu czy Obywatelki Świata?" - to tytuł książki, której współautorkę - Katarzynę Pawlikowską gościliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkursy miss - uprzedmiotowienie kobiet i tryumf męskiej próżności?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 18:00
Krytycy konkursów piękności mówią, że kobiety traktowane są tam jak przedmioty. Zwolennicy przekonują - udział w wyborach miss to szansa na karierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bobkowski. Gdy literacka podróż zamienia się w pielgrzymkę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:48
Andrzej Bobkowski, autor m.in. "Szkiców piórkiem", to dla wielu wzór intelektualnej niepokorności, bezkompromisowości i przenikliwości. - Jego proza wciąga od razu - mówił Maciej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić z używanymi książkami, do których nie chcemy wracać?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 09:22
- Wymiana to jeden ze sposobów na pozbycie się tych niechcianych i pozyskanie nowych książek. Wyrzucanie ich do kosza nie wchodzi w grę - mówi Weronika Bauer, organizatorka jednej z wymian.
rozwiń zwiń