Obraz współczesnych Polek. "Emocjonalne i pamiętliwe"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 13:00
"Polki. Spełnione Profesjonalistki, Rodzinne Panie Domu czy Obywatelki Świata?" - to tytuł książki, której współautorkę - Katarzynę Pawlikowską gościliśmy w Czwórce.
Audio
  • Katarzyna Pawlikowska opowiada o współczesnych Polkach i dzieli je na siedem grup. Czy rzeczywiście nie dbamy o swoje zdrowie i jesteśmy pamiętliwe? (Czwórka/Pani tomu)
Kolejne pokoelnia kobiet - wciąż jesteśmy tak samo emocjonalne
Kolejne pokoelnia kobiet - wciąż jesteśmy tak samo emocjonalneFoto: Glow Images/East News

Okł.
Okł. książki "Polki"

Pawlikowska jest pomysłodawczynią badań "Polki same o sobie" i ekspertką w dziedzinie kobiecej motywacji. Jest także autorką pierwszej polskiej publikacji na temat marketingu, skierowanego do kobiet. Książkę o naszych rodaczkach napisała wraz z psycholog i publicystką Dominiką Maison. W Czwórce tłumaczyła, że kobiety zupełnie inaczej postrzegają świat niż mężczyźni, a jednostką dla nich nie jest "ja", ale "my". - Jesteśmy przede wszystkim empatyczne i emocjonalne. I dotyczy to najbardziej nawet racjonalnych, związanych na co dzień ze światem nauki, przypadków. Postrzegamy świat przez pryzmat relacji z innymi i z tego wynika wiele naszych posunięć - mówi Pawlikowska.

Badaczka tłumaczyła także, że kobiety na całym świecie (i raczej nie ma od tego wyjątków) mają "syndrom zbawicielki". - Chcemy pomagać, to jest wpisane w naszą naturę. Czasem najbliższym, czasem całemu światu - mówiła Pawlikowska. Podkreśliła także, że dla pań szalenie ważne są detale. Mają one też specyficzny sposób "uporządkowanego myślenia", co jednak zupełnie nie jest związane z porządkiem i czystością w mieszkaniu.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Katarzyna Pawlikowska , autorka ksiązki "Polki. Spełnione Profesjonalistki, Rodzinne Panie Domu czy Obywatelki Świata"

Data emisji: 21.01.2015

Godzina emisji: 19.00

(kd, ac)

Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: dobry reporter swoje ja chowa do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:30
Napisanie dobrego reportażu to największe możliwe dziennikarskie wyzwanie. Mariusz Szczygieł w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwika Włodek - prawnuczka Iwaszkiewicza tropi ludzkie historie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 09:00
- Ludzie się różnią - to ulubione powiedzenie w rodzinie Iwaszkiewiczów - mówi Ludwika Włodek, prawnuczka wybitnego pisarza. - Staram się o tym pamiętać opowiadając własne historie.
rozwiń zwiń