"Inny front" - książka o ludziach, nie o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 11:30
- Korespondentka wojenna bardziej niż militariami interesuje się życiem cywilów. To odróżnia nas w tym fachu od mężczyzn - mówi Miłada Jędrysik, autorka książki "Inny front".
Audio
  • Kobieta na froncie. Na czym polega praca korespondentki wojennej? (Czwórka/Pani tomu)
Serbski Vukovar był jednym z punktów zapalnych wojny bałkańskiej. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk chorwacko-serbskich w 1991 roku. Przejęli je Serbowie
Serbski Vukovar był jednym z punktów zapalnych wojny bałkańskiej. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone podczas walk chorwacko-serbskich w 1991 roku. Przejęli je SerbowieFoto: PAP/Paweł Kopczyński

Dziennikarka i publicystka relacjonowała konflikty na Bałkanach oraz w Iraku. W swoje książce pokazuje piętno, jakie wojna odciska na zwykłych ludziach, którzy nie z własnej woli znaleźli się w centrum wojennej zawieruchy. - Stąd też wziął się tytuł "Inny front" - tłumaczy gość Czwórki. - Moi bohaterowie nie walczą na pierwszej linii ognia, oni po prostu starają się żyć w cieniu wojny.

Czytaj także: Reportaże o Rosji - kraju nieoczywistym jak kapryśna dama >>>

Miłada Jędrysik mówi także o tym, jak powinien zachować się dziennikarz w obliczu ludzkiej tragedii, wspomina najniebezpieczniejsze momenty w trakcie swojej pracy i opowiada o spotkaniu z zaprzysiężoną dziewicą.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Miłada Jędrysik (autorka książki "Inny front")

Data emisji: 10.06.2015

Godzina emisji: 19.00

kul/ei

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: dobry reporter swoje ja chowa do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:30
Napisanie dobrego reportażu to największe możliwe dziennikarskie wyzwanie. Mariusz Szczygieł w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Włodek - prawnuczka Iwaszkiewicza tropi ludzkie historie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 09:00
- Ludzie się różnią - to ulubione powiedzenie w rodzinie Iwaszkiewiczów - mówi Ludwika Włodek, prawnuczka wybitnego pisarza. - Staram się o tym pamiętać opowiadając własne historie.
rozwiń zwiń