Kazik: wzorem "Made in Poland" był "Made in Japan"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 16:41
- Nie przepadam za Deep Purple, ale ich koncertówka "Made in Japan" to jest po prostu ołtarzyk - wyznaje Kazik Staszewski, który w Czwórce opowiada o najnowszym krążku koncertowym Kultu "Made in Poland".
Audio
  • Kazik o koncertowym krążku Kultu "Made in Poland" (Rock Blok/Czwórka)
Kazik Staszewski
Kazik Staszewski Foto: Czwórka
Sprawdź też:
łobodziński 1200.jpg
Filip Łobodziński: rewolucja Dylana jest reakcyjna

- Kult miał do tej pory jedną, nagraną w 1989 roku, płytę koncertową "Tan", która zraziła mnie do koncertówek. Potem w 2010 roku ukazał się krążek nietypowy, czyli "Kult - Unplugged" - mówi Kazik Staszewski. - Doszedłem do wniosku, że przyszła pora na płytę koncertową Kultu z prawdziwego zdarzenia. Los tak chciał, że każdej jesieni odbywamy trasę koncertową. Kiedyś nazywaliśmy ją "pomarańczową", dziś roboczo mówimy na nią "październikowa", chociaż trwa od września do listopada - opowiada muzyk.

Motywacją do nagrania albumu "Made in Poland" stało się też własne mobile studio Kultu, które jeździ za zespołem podczas tras koncertowych. - Rolling Stonesi też takie mieli - żartuje Kazik i wyjaśnia, jak materiał na płytę został zebrany i nagrany. - To dzieło mistrza konsolety Adasia Toczki. Nagraliśmy pięć jesiennych koncertów, ale nie chcieliśmy się silić na to, żeby na tym dwupłytowym albumie znalazł się tylko jeden. Tak jak "Made in Japan" Deep Purple, "Made in Poland" to jest po prostu zbiór piosenek z naszych różnych "październikowych" występów z 2016 roku - tłumaczy Kazik. 

Słuchając nagrania całej rozmowy z audycji "Rock Blok", dowiecie się też, dlaczego Kazik nie chciał na płycie żadnych poprawek i wyrównań dźwięku, dlaczego nie powiódł się jego plan nagrania oddzielnego krążka z koncertowymi wpadkami, oraz jakie utwory są na winylowej wersji "Made in Poland".

***

Tytuł audycji: Rock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 22.20

jsz/mk

Czytaj także

Proces: wesoło do końca nie jest

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 13:30
- Chodzi nam bardziej o proces twórczy, a nie straszne sądy czy "Proces" Franza Kafki - wyjaśniali w Rock Bloku muzycy z zespołu Proces: Piotr Połać, wokalista i Dariusz Brzozowski, perkusista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amarok wraca z nowym krążkiem. "Przywołał nas wilk"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 12:53
Progresywny rock, elektroniczne brzmienia i folkowy sznyt - taki materiał Amarok zawarł na ukazującej się już 23 czerwca 2017 roku płycie "Hunt". W Czwórce słuchaliśmy jej premierowo z artystami z zespołu Martą i Michałem Wojtasami. 
rozwiń zwiń