Muzyka Końca Lata. Bigbit z dozą nieśmiałości

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 17:25
Najnowszy album "Złoty Krążek" muzycy nagrywali w studiu Maćka Cieślaka z zespołu Ścianka, który jest specjalistą od starych brzmień. - Chcieliśmy nasze bigbitowe piosenki w stylu lat 60. dopieścić z każdej strony - mówi w Czwórce Bartosz Chmielewski, wokalista, gitarzysta i tekściarz Muzyki Końca Lata.
Audio
  • Bartosz Chmielewski o "Złotym Krążku" Muzyki Końca Lata (Rock Blok/Czwórka)
Bartosz Chmielewski z Muzyki Końca Lata
Bartosz Chmielewski z Muzyki Końca Lata Foto: Czwórka
Sprawdź też:
Ula Kaczyńska Bartek Chmielewski 1200x660.JPG
Bartosz Chmielewski. Pisze piosenki inicjacyjne

- Bigbit to polskie określenie na rock and roll wymyślone bodajże przez Franciszka Walickiego w latach 60. To takie pierwociny polskiej muzyki gitarowej - wyjaśnia Bartosz Chmielewski. Opowiadając o tym jak dotarł do tej muzyki, artysta wspomina swojego wujka, kierowcę ciężarówek. - On jest fanem Krzysztofa Klenczona i zaraził mnie Czerwonymi Gitarami - mówi Bartosz Chmielewski. Przekonuje też, że skarbnicą nagrań mniej znanych gwiazd bigbitu okazał się dla niego internet. - Trafiłem na polskich artystów grających bardzo ciekawą muzykę, wcale nie gorszą niż w Wielkiej Brytanii.

W Czwórce Bartosz Chmielewski zdradza również, dlaczego nie odnajduje się w indie rocku oraz dlaczego Muzyka Końca Lata woli śpiewać po polsku niż w "kartoflanym angielskim". A do jakiej jego słabości nawiązuje tytuł nowego krążka zespołu? Skąd Bartosz Chmielewski czerpie inspiracje do pisania tekstów? Jaki jest jego drugi projekt o muzyczno-społeczno-ekologicznym charakterze? Więcej o tym w nagraniu audycji, w której słuchamy też wybranych utworów ze "Złotego Krążka".

***

Tytuł audycji: Rock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Bartosz Chmielewski (muzyk, autor tekstów, Muzyka Końca Lata)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 22.14

jsz/mg

Czytaj także

Piotr Metz: Voo Voo ma to swoje coś

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 11:00
W środowym "Rock Bloku" zagościł Piotr Metz, kierownik Redakcji Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia, a opowiedział o najnowszej książce "Voo Voo. Dzień dobry Wieczór". Jak pracował nad publikacją?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazik: wzorem "Made in Poland" był "Made in Japan"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 16:41
- Nie przepadam za Deep Purple, ale ich koncertówka "Made in Japan" to jest po prostu ołtarzyk - wyznaje Kazik Staszewski, który w Czwórce opowiada o najnowszym krążku koncertowym Kultu "Made in Poland".
rozwiń zwiń