Rock'AD'Roll. "Usłysz" okładki najlepszych płyt w historii muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:15
- W rock'n'rollu jest coś takiego, że łatwo otwiera się nim drzwi, więc idealnie wpisuje się w działalność Fundacji Kultura Bez Barier - mówi Anna Cygankiewicz, która razem z Robertem Więckowskim stworzyła projekt Rock'AD'Roll. 
okładka płyty The Clash
okładka płyty The Clash Foto: Shutterstock/dom. publiczna/dimitris_k

Już spłynęły do nas opisy okładek płyt Turnaua i Gogolewskiego. Muzyki z pogranicza teatru i piosenki poetyckiej Robert Więckowski 

- Chcieliśmy przypomnieć płyty i ich okładki osobom, które nigdy ich nie widziały. Na tym przede wszystkim polega Rock'AD'Roll - opowiada prezes Fundacji Kultura Bez Barier. - W ramach projektu udostępniamy poprzez audiodeskrypcję różne materiały związane z muzyką osobom niewidzącym i słabowidzącym. 

Posłuchaj
09:02 [CZWORKA]Rock Blok 18 grudzień 2020 plyty.mp3 Rock'AD'Roll - opowiedz mi o okładce swojej ulubionej płyty (Rock Blok/Czwórka) 

Rock'n'roll to płaszczyzna, na której można mówić nie tylko o muzyce, o ludziach i o integracji Anna Cygankiewicz

- Okładki płyt są ważnym elementem przemysłu muzycznego, oddają klimat utworów, są zaproszeniem do świata wyobraźni artystów - dodaje Anna Cygankiewicz z Agencji Arto. - Cieszymy się, że udało nam się wciągnąć ludzi do opisywania okładek płyt, nie tylko rockowych.

Zobacz
The Freuders w Rock Bloku archiwum zespołu 1200.jpg
The Freuders - weterani z nową płytą

W inicjatywę zaangażowała się m.in. grupa The Freuders, czyli jeden z nielicznych zespołów, który potrafi połączyć fascynację Red Hot Chilli Peppers i Toolem. - Przyglądam się im z dużą uwagą odkąd wygrali Przegląd Młodych Zespołów na Cieszanów Rock Festiwal. Kiedy zaproponowałam im współpracę, w ciągu kilku dni przygotowali mi opis okładki swojej płyty - wspomina Cygankiewicz. 

Posłuchaj także:

Sprawdź też
jimi hendrix 1200.jpg
"Thanks Jimi Symphonic" - Jimi Hendrix symfonicznie

Projekt zakłada także stworzenie strony internetowej www.rockADroll.pl, która będzie zgodna z wymogami WCAG 2.1, a więc w pełni, zgodnie z obowiązującą w Polsce normą, dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. - Tutaj będziemy mieć do czynienia z audiodeskrypcją, ale nie taką, jaką znamy z muzeów. Skoro rozmawiamy o rocku, to musimy to robić na luzie. Inaczej się nie da  - śmieje się Więckowski. - Stawiamy na wrażeniowość, na dzielenie się emocjami.

Projekt ruszył 18 grudnia 2020 roku i zakłada także organizację dwóch występów na żywo. Inicjatywa otrzymała dofinansowanie z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura dostępna", którego celem jest umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami aktywnego włączenia się w kulturę dostępną on-line.

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Anna Cygankiewicz (Agencja Arto Music & Medi), Robert Więckowski (wiceprezes Fundacji Kultura Bez Barier) 

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 22.10

kul

Czytaj także

Lunatic Soul z płytą "Through Shaded Woods". "Folk-rock prosto z lasu"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 22:00
"Through Shaded Woods", nowy krążek od Lunatic Soul, solowego projektu muzycznego Mariusza Dudy z Riverside, waśnie ujrzał światło dzienne. - Zawsze chciałem nagrać tego typu album - mówił muzyk w Czwórce.
rozwiń zwiń