Pablopavo: "Mozaika" nie atakuje przesadną radością

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 15:00
Stary budynek, wokół niego śmieci i budowlany nieład, a w tle nowoczesny apartamentowiec - tak wygląda okładka "Mozaiki", najnowszej płyty Pablopavo i Ludzików. - To najbardziej różnorodny krążek w naszej historii. Piosenki są jak kafelki, które tworzą muzyczną mozaikę - opowiada Paweł Sołtys. 
Pablopavo gościł już w Czwórce. Opowiadał m.in. o swojej nowej płycie Wir, nazywając ją sentymental urban chill
Pablopavo gościł już w Czwórce. Opowiadał m.in. o swojej nowej płycie "Wir", nazywając ją "sentymental urban chill"Foto: Czwórka/WAJ

Molesta, Anawa, a może "Shaft"?

Na krążku znalazło się 11 utworów. Pablopavo napisał dziewięć, Earl Jacob - jeden, a jeden zespół wziął z książki Marcina Sendeckiego. Muzycznie jest inaczej niż dotąd. Jedni mówią, że Ludzikom bliżej do Molesty, inni, że to raczej Anawa. - W Ludzikach lubimy funkowe rzeczy i wycieczki w stronę lat 70. Ale przez to, że mamy skrzypce w składzie, a ja śpiewam, tak jak śpiewam, ma to inny sznyt niż "czarny funk" z Harlemu - mówi gość Czwórki. - Muzyka jest dynamiczna, cała płyta raczej smutna. Ale moje teksty w Ludzikach nigdy nie atakowały przesadną radością. Eksplorujemy sobie jakieś pobocze muzyczne, gdzie walają się niedoszłe przeboje i przerdzewiałe refreny.

Piosenki "do środka"

Pablopavo przyznaje też, że "Mozaika" jest płytą domową, a nie uliczną i że znalazły się na niej "piosenki do środka". - Najprościej byłoby powiedzieć, że to przez pandemię, ale część tekstów napisałem jeszcze przed nią - wspomina artysta. - Być może potrzebowałem takiego zwrotu do mojego wnętrza, a nie na zewnątrz miejskich historii. Zmianę można także zauważyć w formie piosenek - jest mniej storytellingu, a więcej poezji. - Storytellingowe są właściwie tylko "Obrączki", gdzie narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Ale ja tego nie planowałem i dopiero przy miksach zorientowałem się, że tak wyszło.  

Posłuchaj
10:43 CZWÓRKA Rock Blok - pablopavo 22.04.2022.mp3 Pablopavo i Ludziki - jak brzmi "Mozaika"? (Rock Blok/Czwórka)

"Nie będziemy udawać, że nie zauważamy przemijania"

Pierwszy studyjny krążek Pablopavo i Ludzików ukazał się w 2009 roku. - Pomysł na "Telehon" był taki, by pozwolić sobie na szerokie spektrum stylistyczne. Robić to, co mi przychodzi do głowy, a co niekoniecznie jest reggae - opowiadał w Polskim Radiu Paweł Sołtys. Płyta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i fanów, po niej pojawiły się kolejne. W 2018 roku zespół wydał swój piąty album "Marginal". - Staramy się być uczciwi wobec słuchaczy. Oszustwem byłoby, gdybyśmy nie zauważali przemijania. Groteskowi są czterdziestoletni wokaliści, którzy udają, że mają dwadzieścia lat - przyznał muzyk w audycji "Muzyczny Lunch".

Pablopavo i Ludziki: koncert w Czwórce - POSŁUCHAJ >>>

Pablopavo i Ludziki: Do stu | Czwórka

Płyta urodzinowa

Premiera "Mozaiki" odbyła się 30 marca 2022 roku - w dniu 44. urodzin artysty. -  Ostatnie trzy lata, jakie minęły od wydania "Marginala", nie były dla nikogo łatwe, ani dla grajków, ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile - mówi Paweł Sołtys.

Pablopavo i Ludziki - Prowadzimy czynności | karrotkommando

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Paweł Sołtys (Pablopavo)

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Kasia Lins: "Moja wina" brzmi jak uderzenie się w pierś

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 10:00
- "Moja wina" jest albumem koncepcyjnym, ale głównie w zakresie liryki. Po dwóch, trzech napisanych tekstach, zauważyłam, że z dużą łatwością operuję sakralnym dialektem. Postanowiłam to wykorzystać i wzmocnić przekaz chórami, organami i kościelnymi harmoniami - mówi Kasia Lins.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealna fuzja tekstu i melodii. Historia piosenki zespołu Komety

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 16:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym lunchu”, zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Michał Daniluk sprawdził, jak powstał numer Komet "Spotkajmy się pod koniec sierpnia". 
rozwiń zwiń