Pustynia Błędowska. Tu powstaje polski "desert rock"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:20
Błędowska Desert Sessions Music jest otwartą formą tworzenia sztuki, choć zamkniętą na pustyni. - Jako wielki fan zespołówKyuss i Queens Of The Stone Age marzyłem o tym, by pojechać na pustynię i tam zagrać. Udało mi się je spełnić już trzy razy - mówi gitarzysta Adam Krzyżanowski.
Pustynia Błędowska w okolicach Chechła na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W latach 50 ub.w. na terenie pustyni posadzono wierzbę kaspijską i sosny w efekcie pustynny charakter tego terenu w znacznej mierze zaniknął. Obecnie istnieją plany wykarczowania drzew i przywrócenia pierwotnego krajobrazu. agsoa
Pustynia Błędowska w okolicach Chechła na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W latach 50 ub.w. na terenie pustyni posadzono wierzbę kaspijską i sosny w efekcie pustynny charakter tego terenu w znacznej mierze zaniknął. Obecnie istnieją plany wykarczowania drzew i przywrócenia pierwotnego krajobrazu. ag/soaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Tego, co dzieje się podczas pustynnej sesji, chyba nie da się opisać. A jeśli miałbym spróbować, to użyłbym tylko jednego słowa: "euforia" Adam Krzyżanowski

Ponad trzy dekady temu w Palm Desert - w miejscowości Południowej Kalifornii, której słynne pustynne pejzaże dobrze znamy z hollywoodzkich westernów, szkolni koledzy Josh Homme, John Garcia, Brant Bjork oraz Chris Cockrell założyli zespół Kyuss. Surowe brzmienie zespołu muzycy wypracowali w trakcie  pustynnych jam sessions i na imprezach pod gwiazdami. A jako pionierzy "desert rocka" stali się także inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów.

BDSM (Błędowska Desert Sessions Music) / Laughing Crowd

Pustynia Błędowska należy do obszaru Natura 2000. Żeby tam zagrać musimy złożyć odpowiednie dokumenty i wykazać, że nie zaszkodzimy zwierzętom, które tam żyją Adam Krzyżanowski

- Jesteśmy grupą muzyków, która co roku wyjeżdża na Pustynię Błędowską, by tam zagrać pustynny jam session - opowiada inicjator wydarzenia Adam Krzyżanowski. - Od strony logistycznej zorganizowanie takiej sesji jest bardzo proste, a warunki panujące na pustyni świetne, uwzględniając nawet piach, który sypie się ze wszystkich stron.

Posłuchaj
07:55 CZWÓRKA Rock Blok - pustynia 09.04.2021.mp3 Błędowska Desert Session Music - za kulisami sesji muzycznych na Pustyni Błędowskiej (Rock Blok/Stacja Kultura)

Posłuchaj także
Brandon Nagy Shutterstock papa roach 1200.jpg
Papa Roach: płytę z przebojami wydaliśmy dla fanów

Pierwsza odsłona BDSM odbyła się w czerwcu 2018 i wzięło w niej udział czterech muzyków, w ubiegłym roku sesja odbyła się już po raz trzeci, a efektem tego spotkania jest płyta BDSM. - Korzystamy z rockowego instrumentarium, ale nie narzucamy sobie gatunkowych ograniczeń. Pomysł jest taki, że wchodzimy z rockowym graniem, ale kompletnie nie wiemy, dokąd nas to doprowadzi i przez które drzwi wyjdziemy. A możliwości jest wiele: hip-hop, elektronika, techno, sampling - śmieje się gość Czwórki. - Ważne jest też to, że materiał, który wydajemy na płytach nie jest jedynie rejestracją naszej sesji. Owszem, te kompozycje stanowią trzon nagrań, ale cała reszta jest montowana, przerabiana i na nowo aranżowana w studiu - dodaje rozmówca Bartka Koziczyńskiego.

Adam Krzyżanowski zapowiada także prace nad kolejną odsłoną projektu Błędowska Desert Sessions Music, tym razem już otwartą dla publiczności. 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Adam Krzyżanowski (gitarzysta, pomysłodawca i organizator BDSM)

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 22.10

kul


Czytaj także

Lunatic Soul z płytą "Through Shaded Woods". "Folk-rock prosto z lasu"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 22:00
"Through Shaded Woods", nowy krążek od Lunatic Soul, solowego projektu muzycznego Mariusza Dudy z Riverside, waśnie ujrzał światło dzienne. - Zawsze chciałem nagrać tego typu album - mówił muzyk w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spoiwo: "Martial Hearts" to pamiętnik z przebytej drogi

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 09:40
Po pięciu latach przerwy post-rockowy zespół Spoiwo powrócił z nową płytą. - "Martial Hearts" to portret przebytej drogi i komentarz do współczesnej rzeczywistości - mówią muzycy.
rozwiń zwiń