World Marathon Challenge. "Wyzwanie nieporównywalne z żadnym innym"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:05
World Marathon Challenge to niezwykłe wyzwanie: przebiegnięcie siedmiu maratonów w siedem dni na siedmiu kontynentach. Seria Łukasza Urbaniaka, biegacza, któremu się to udało, rozpoczęła się w Kapsztadzie, a zakończyła w Miami w USA.
Audio
  • O swoim udziale w World Marathon Challenge opowiada Łukasz Urbaniak (Rozbiegani/Czwórka)
Łukasz Urbaniak i Karina Terzoni w Czwórce
Łukasz Urbaniak i Karina Terzoni w CzwórceFoto: Aleksandra Jasińska/Czwórka

katarzyna karpa terzoni 1200.jpg
Biegi i rajdy na orientację. Katarzyna Karpa: tu prędkość nie jest najważniejsza

Jest to ogromne wyzwanie sportowe, logistyczne i finansowe, które mimo ogromu trudności jest marzeniem wielu biegaczy. - Pomysł w moim przypadku zrodził się kilka lat temu. Pomyślałem wówczas, że to nie jest możliwe, dopiero z biegiem czasu uświadomiłem sobie, że ja też mogę temu sprostać - wspominał gość Kariny Terzoni. Na przygotowania potrzebował trzech lat. W tym roku dał radę wziąć udział w World Marathon Challenge.

ZOBACZ TAKŻE Korona Polskich Półmaratonów. W których warto wziąć udział? >>>

Tegoroczny World Marathon Challenge miał rozpocząć się na Antarktydzie, ale z powodu niesprzyjających warunków pogodowych wystartował w Kapsztadzie. - Przez te siedem dni lata się wszędzie jednym samolotem. Na ten czas samolot właściwie staje się naszym domem, w tym roku ludzie z siedemnastu krajów świata spędzali w nim właściwie cały czas - wspominał Łukasz Urbaniak. Jak dodał, dzięki temu rozwiązaniu World Marathon Challenge to czas, gdy zawierać można trwałe przyjaźnie. - Po zakończeniu biegu wciąż jesteśmy w kontakcie z innymi zawodnikami - przyznał w Czwórce.

Jak przyznał to wyzwanie oznacza też bieganie w najbardziej wymagających warunkach: zarówno w dzień, jak i w nocy, pod ziemią i na jej powierzchni, biegnie się m.in. po torze Formuły 1. w Madrycie i przez śniegi Antarktydy. - To jest hardcore, ale ja lubię biegać zimą. Im zimniej, tym lepiej mi się biega - mówił Łukasz Urbaniak.

ZOBACZ TAKŻE Plogging - moda na ekologiczne bieganie >>>

Podczas World Marathon Challenge może wydarzyć się właściwie wszystko. Gość Czwórki opowiadał o tym, co przydarzyło mu się podczas tego wyzwania. Zdradził też, jak przygotowywał się do startu, jak spakować się na World Marathon Challenge, gdy rozmiar bagażu jest ograniczony, a także m.in. jak łączyć tak wyczynowe bieganie z pomaganiem i udziałem w akcjach charytatywnych.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Łukasz Urbaniak (biegacz)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 9.10

kd

Czytaj także

Biegi i rajdy na orientację. Katarzyna Karpa: tu prędkość nie jest najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:59
Biegaczka Katarzyna Karpa opowiadała w Czwórce o tajnikach biegów i rajdów na orientację. - Biegi z reguły są krótkie, do 10 km. Znacznie dłuższe są rajdy na orientację. W obu przypadkach inaczej wyglądają mapy, z których się korzysta, inne jest też przygotowanie - mówiła gość Czwórki.    
rozwiń zwiń