SUP - wielofunkcyjna deska na wodę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 15:15
"Stand Up Paddle" w skrócie SUP to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych na świecie. Jak wygląda pływanie na SUP-ie sprawdzała Ada Janiszewska.
Stand Up Paddle
Stand Up PaddleFoto: Shutterstock/Maridav
pap_Julia Maciuszek 1200.jpg
Od akrobatyki do OCR. Julia Maciuszek zdradza, jak zostać ninją

Pierwszy klub surfingowy istniejący do dzisiaj powstał 109 lat temu. To w Peru, wioślarze przemierzali linię brzegową na słomianych deskach, zwanymi tupami. Za kolebkę SUPów uznaje się jednak Hawaje. Zarówno na Hawajach, jak i w Kalifornii technika SUP jest najczęściej wykorzystywana przez instruktorów surfingu - dlaczego? - żeby lepiej manewrować szkoląc na wodzie surferów.

Posłuchaj

05:11 CZWORKA_rozbiegani_SUP_4 wrzesień 2020 09_.mp3 SUP - jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych - Ada Janiszewska /(Rozbiegani/Czwórka)

SUP to deska, która wyewoluowała z surfingu, pływanie na niej stało się ostatnio bardzo popularne. - Tak naprawdę SUP to deska z długim, prawie dwumetrowym wiosłem - mówi Ania Leciejewska. - Do poruszania się używamy wyłącznie wiosła i siły własnych mięśni, więc jesteśmy w stanie pływać w każdych warunkach - nie zależnie od wiatru, nie zależnie od pogody. Z tyłu w deskach jest zamocowany leash - linka, którą mocujemy do nogi. Jeśli więc spadniemy z deski, możemy sobie ją bezpiecznie przyciągnąć w każdej chwili. Mamy więc pewność, że nie zostaniemy na akwenie bez sprzętu - dodaje gość Czwórki.

etapowa triada karina terzoni 1200.jpg
ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

W odróżnieniu do tradycyjnych desek SUP jest deską pompowaną. Dzięki temu jest łatwa w transporcie. Można ją po prostu złożyć, schować do plecaka, czy bagażnika samochodu i wszędzie zabrać ze sobą. Na miejscu zaś, pompowana pod dużym ciśnieniem, deska staje się twarda  i doskonale sprawdza się na wodzie. Tak jak przed każdym innym sportem, przed wejściem na SUP dobrze zrobić rozgrzewkę. Powinniśmy rozgrzać wszystkie stawy. Na początku problem może stanowić utrzymanie równowagi i dla treningu   możemy poćwiczyć na choćby trickboardzie. Desce, którą można postawić na wałku i w bezpiecznych warunkach uczyć się balansować ciałem.

Zobacz także:

Dla tych, którzy jednak od razu chcą się zmierzyć z SUPem Ania Leciejewska ma radę - Proponujemy, żeby spróbować na siedząco, jeśli to wychodzi, wtedy próbujemy na kolanach, aby ostatecznie próbować wstać na nogi i już wiosłować na stojąco.  

Podczas pływania na SUPie nie tylko pracują nasze ręce. O tym Artur Sakowski - W trakcie pływania wyrabiamy mięśnie grzbietowe i pośladkowe. Również dzięki wyprostowanej pozycji pracują nogi i podobnie jak w kajakarstwie - biceps, triceps i górna część klatki piersiowej. Pływanie na SUPie może też być również dobrym treningiem uzupełniającym dla biegaczy. Na desce bardzo dobrze pracują mięśnie głębokie, które pozwalają utrzymać równowagę podczas zbiegów w biegach górskich.

Jak przekonują trenerzy pływanie na SUPie nie jest niczym trudnym, wystarczy trochę cierpliwości i równowagi. Dzięki niej mamy możliwość obcowania z przyrodą. Gdy się zmęczymy pływaniem, można deski razem połączyć, stworzyć tratwę i się poopalać na środku jeziora, a nasz pobyt nad wodą będzie przyjemny i aktywny.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Reporter: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 04.09.2020

Godzina emisji: 09.47

aw/pj