Stresujesz się? Świadome oddychanie i medytacja mogą ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 14:22
Joanna Budzis, która jest utytułowanym sportowcem, a jednocześnie psychologiem sportu, podkreślała, że w redukcji lęku warto postawić na świadome oddychanie, bycie "tu i teraz", a także właściwą profilaktykę. - Jeśli przed nami największe wyzwania, starty w najbardziej prestiżowych zawodach, to stres buduje się już przez kilka tygodni wcześniej - tłumaczyła ekspert. - To samo można zastosować w codziennym życiu. 
Medytacja jest jednym ze sprawdzonych sposobów na ograniczenie stresu
Medytacja jest jednym ze sprawdzonych sposobów na ograniczenie stresuFoto: Shutterstock/ Ekaterina Goncharova

W swojej książce "Streambook. Twój trening mentalny" gość Czwórki zawarła szereg narzędzi, które mogą pomóc nam opanować lęk, stres - nie tylko w sporcie. - Jestem zwolennikiem działania profilaktycznego. Warto przygotowywać się na wyzwania poprzez planowanie i odpowiednie budowanie swojej pewności siebie - podkreślała ekspert. - Kolejnym elementem, który polecam każdemu - także podczas zmagania się z codziennymi problemami - jest mindfulness, ale też medytacja i ćwiczenia oddechowe, co pomoże nam uspokoić swój układ nerwowy i poczuć się "tu i teraz" - podkreślała.

Bycie "tu i teraz" to umiejętność skupienia się na jednej czynności, na tym, co zajmuje naszą przestrzeń, na emocji, oddechu, dźwięku. - Zaś bycie "multitasking" to najgorsze, co możemy zrobić dla naszego układu nerwowego - mówiła Joanna Budzis. - Z jednej strony jest to bardzo obciążające, a z drugiej - efektywność naszych działań spada - podkreślała.

Dlatego warto - jak radziła ekspert - podzielić swój dzień na kilka części. - Koncentrowanie się na kilku elementach jednocześnie wymaga ogromnego wysiłku od naszego mózgu, jest wyczerpujące. Dlatego stwórzmy sobie "bloki zadaniowe". Warto m.in. ograniczyć swój udział w sieci i mediach społecznościowych. Jeśli chcemy scrollować strony internetowe, przerwijmy w tym czasie robienie innych czynności - wyliczała Joanna Budzis. 

Ważnym elementem w panowaniu nad stresem jest także sztuka właściwego oddychania. - Możemy zacząć od pięciu świadomych wdechów i wydechów - wydech oznacza tu rozluźnienie ciała - mówiła gość Czwórki. - Na co dzień mamy tendencje do spłycania oddechu, zamykania klatki piersiowej, dlatego podczas ćwiczeń celowo wydłużamy wdech, a wydech kierujemy do konkretnych części ciała. W tym celu znajdujemy mięśnie, które mamy najbardziej spięte, i świadomie wyobrażamy sobie, że tam właśnie wpada nasze powietrze - mówiła Joanna Budzis. - To takie "skanowanie" swojego ciała w poszukiwaniu napięć, a potem rozluźnianie ich. 

Posłuchaj
21:19 czwórka psycholog sportu 2022_02_25-09-06-44.mp3 Joanna Budzis podpowiada, jak zredukować stres i poczuć się dobrze we własnym ciele (Rozbiegani/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, jeśli dotlenimy nasz organizm, układ nerwowy "odpuści", a my dostarczymy sobie energii. - Bycie "tu i teraz" to narzędzie, które pozwala odciąć się od tego, co było, ale także od przyszłości i niepewności oraz lęków z nią związanych. To, co mamy zawsze przy sobie, to właśnie nasz oddech, dlatego warto go pielęgnować i przez chwilę nie myśleć o niczym innym - podkreślała Joanna Budzis. - Możemy brać wdech nosem, a wydychać powietrze głośno przez usta. Usiądźmy wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem, ważne by była to aktywna pozycja - mówiła ekspert. - Wraz z wdechem skupiamy się na tym, że nasze ciało rośnie i wyciąga się do góry. Klatka piersiowa rośnie i opada - wyliczała Joanna Budzis. - Warto od tego zacząć, by każdego dnia poprawiać swoją koncentrację, zamiast przepełniania mózgu negatywnymi emocjami.  

Zdaniem Joanny Budzis, warto zaakceptować swój lęk, wtedy przejmiemy nad nim kontrolę. - Jeśli to nam się uda, będziemy mogli przekierować naszą uwagę na coś innego i okiełznać lęk. Warto też zadać sobie pytanie, na ile mogę zmienić sytuację, która mnie stresuje, bo jeśli nic nie mogę zrobić, pozostaje akceptacja - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Joanna Budzis (psycholog sportu, autorka książki "Streambook. Twój trening mentalny")

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 09.15

kd/pj

Czytaj także

Zimowy Ultramaraton Karkonoski. "Ekstremalna satysfakcja na mecie"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 12:00
- Zimowy Ultramaraton Karkonoski to próba charakteru, ogromne wyzwanie i wspaniała przygoda jednocześnie. Na mecie zawsze są duże emocje i satysfakcja, a to piorunująca mieszanka - opowiada Agnieszka Korpal, organizatorka biegu.
rozwiń zwiń