Wybierasz się na narty? Ćwicz już dziś

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 14:00
- Mocno wierząc, że zima się nam uda, że spadnie śnieg, że ośrodki, hotele będą działać normalnie, to warto być gotowym na wypad w góry, na narty, na snowboard - mówi Michał "Brelok" Ligocki, olimpijczyk, trener. - Warto się do tego przygotować i dobrze zacząć już teraz - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Rochau/Shutterstock.com

shutterstock rolki 1200.jpg
Rolki na murki i poręcze. Rośnie nowe pokolenie agresywnych rolkarzy

Mówiąc o nartach czy snowboardzie najczęściej myślimy o nogach, że to im należy się najlepszy trening. Warto jednak pamiętać, że na stoku pracuje całe nasze ciało. - Każdy musi sobie treningi dostosować do swojego kalendarza - podpowiada ekspert. - Jeśli ktoś ma możliwość zrobić trzy godzinne treningi w tygodniu to super, jeśli nie to 15-20 minut treningu w domu, codziennie też jest ok - dodaje.


Posłuchaj
10:59 czwórka co was kręci 8.11.2020 narty.mp3 Jak przygotować się do sezonu narciarskiego czy snowboardowego - podpowiada Michał "Brelok" Ligocki (Co Was kręci/Czwórka)

 

Michał Ligocki podpowiada, że warto zacząć powoli, z niezbyt dużymi obciążeniami, żeby "nie dać sobie w kość" na starcie. - Ważniejsze, żeby trening był systematyczny niż intensywny, a okazjonalny - dodaje. 

Czytaj także:

Przygotowując się do wyjazdu w góry, planując swe treningi nie można nie myśleć o wadze. Ćwiczenia kardio i zbilansowana dieta pozwolą nam zrzucić zbędne kilogramy. - Na snowboardzie dużo skaczemy, na nartach pokonujemy zakręty w dużych prędkościach, są duże obciążenia. Lepiej wykonywać te ewolucje bez zbędnych kilogramów - podkreśla ekspert. 

W czasach pandemii, gdy siłownie są zamknięte warto sięgać po to, co dostępne. Można ćwiczyć w domu, używając maty, hantli, gum, piłki gimnastycznej. - Ja lubię bardzo skakać po schodach, na jednej nodze, po 1-2 schodki - zdradza olimpijczyk. - Możliwości jest bardzo dużo. 

Nadgarstki pięta achillesowa narciarzy

Sporty techniczne wymagające pracy wielu stawów i mięśni. Najwięcej obciążeń "zbierają" nogi i pas biodrowy, ale brzuch, plecy, obręcz barkowa też są bardzo ważne. Nadgarstki to najtrudniejsza część naszego ciała do zabezpieczenia przed kontuzjami na stoku. 

- Ważne żeby je wzmocnić, ale nie jest to łatwe. Pomagają pompki, podciąganie się na drążku. Warto rozciągać nadgarstki - radzi gość Hanny Dołęgowskiej. - Rozciąganie jest bardzo ważne. Powinno zająć 1/3 czasu naszego treningu - zaleca. 


deskorolka sport 1200.jpg
Amelia Bródka pojedzie na igrzyska za rok?

A może trampolina?

Wszystkie przygotowanie do narciarskiego i snowboardowego sezonu mają na celu zminimalizowanie kontuzji. Na trampolinie możemy opanować zasady padania, rotacji. - Jeśli będziemy odpowiednio przygotowani do wyjazdu w góry, to już od pierwszych dni będziemy mogli korzystać ze stoku, ze śniegu, z gór - poleca trener.  - Trampoliny warto wprowadzić do swego treningu, zwłaszcza jeśli jesteśmy snowboardzistami czy narciarzami freestylowymi. Różnych tricków możemy się nauczyć właśnie na trampolinie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Michał "Brelok" Ligocki (olimpijczyk, trener, twórca Freestyle Club)

Data emisji: 08.11.2020

Godzina emisji: 11.07

pj

Czytaj także

Śnieg i mróz - jak zabezpieczyć oczy zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:08
- Stosowanie maści i kropli nawilżających, prawidłowa higiena brzegów powiek to podstawy - mówi lekarz okulista Piotr Woźniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narty, snowboard, rowery i świetna zabawa w Białce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:21
Trwają przygotowania do Garmin Winter Sports Festival, który odbędzie się już 14 i 15 lutego w Białce Tatrzańskiej. To nie tylko zabawa, ale też zawody Pucharu Europy FIS w narciarskiej i snowboardowej konkurencji Big Air. 
rozwiń zwiń