Czy Polak naprawdę śpiewać musi?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 18:30
Odpowiedź jest oczywista. Tak! Bo jesteśmy narodem, któremu w duszy gra. Ale czy Polacy potrafią śpiewać i czy mają dobry gust muzyczny?
Audio
  • Tomasz Krupa, Krzysztof Wojciechowski i Marta Piętka o muzykalności Polaków (Się mówi/Czwórka)
Czy Polak naprawdę śpiewać musi?
Foto: East News/Glow Images

"Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej" mówią słowa znanej piosenki Jerzego Stuhra. Takich co mają potrzebę śpiewania nie brakuje. W niektórych przypadkach można się jednak zastanowić, po co?

Często jest to działanie profilaktyczne, dla zdrowotności - wiadomo inaczej się człowiek udusi. Takich "artystów" jest najwięcej. - Polakom wydaje się, że potrafią śpiewać i że robią to dobrze. To się objawia szczególnie wtedy, gdy spotykają się przy grilli czy na ognisku - mówił w audycji "Się mówi" Tomasz Krupa, instruktor wokalny z domu kultury "Dorożkarnia". Jednak być może, gdyby towarzystwo grillowe rzetelnie poćwiczyło, ogniskowy szlagier "Hej, sokoły" wybrzmiałby zaskakująco dobrze.

- Uważam, że każdy może śpiewać, tak jak każdy może mówić - stwierdza z przekonaniem Krzysztof Wojciechowski, trener wokalny. Jego zdaniem każdego można nauczyć czystego śpiewu. Ci mniej zdolni wprawdzie trudnych dźwięków nie będą w stanie artykułować, ale te prostsze, jeśli popracują z głosem, zaśpiewają czysto. - Żyjemy w wielkim micie, że nie mamy słuchu  muzycznego, ale są takie części w głosie, w których jest łatwiej zanucić czysto - tłumaczył ekspert.

Jak goście Czwórki oceniają edukację muzyczną w polskiech szkołach? Posłuchaj całej audycji "Się mówi".

(pkur, ac)

Czytaj także

Madgalena Navarette: od Latynosów warto uczyć się radości życia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 10:00
Choć za oknami w Polsce bywa szaro i zimno, Magdalena Navarette śpiewa piosenki radosne, pełne muzycznych barw, rodem z Hiszpanii, albo Ameryki Południowej. - Taka muzyka to prawdziwy zastrzyk energii - mówi wokalistka w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Sadowska na Czwórkowej scenie. Był ogień!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:00
- Płyta "Jazz na ulicach" pokazuje jak ta muzyka przenika się z innymi gatunkami - mówiła w audycji "Off Control" Maria Sadowska. Artystka wraz z zespołem wystąpiła na naszej scenie. Zobacz WIDEO!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Marcell: na "Sentiments" zrezygnowałam z kreacji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 17:12
Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, która kilka lat temu podbiła serca polskich słuchaczy i błyskawicznie stała się jedną z gwiazd sceny alternatywnej. Julia Marcell na stałe mieszka w Berlinie. Właśnie wydała trzeci w karierze longplay pt. "Sentiments", doskonale oceniany przez krytyków i fanów.
rozwiń zwiń